از موفقیت ترسیدید؟!
از موفقیت ترسیدید؟!

 

ترس از موفقیت چیزی است که اولین بار پشت میز دانشگاه با آن آشنا شدم. سالها بود که در رشته وزنه برداری قدرتی تمرین می کردم و در مسابقات مختلف وزنه برداری قدرتی مسابقه می دادم و شاگردهایی داشتم که با عشق ورزش می کردند. تقریبا هر روز فکرمان این بود که چگونه قوی تر شویم و بهتر وزنه بزنیم. اما داستان یکی از دوستانم که مربیگری او را بر عهده داشتم می تواند به توضیح بهتر مسئله کمک خوبی کند.

 

مصطفی یکی از دوستانم بود که همیشه از حال همدیگر با خبر بودیم. یک روز که در حال صحبت با هم بودیم متوجه شدم به ورزش کردن علاقه دارد. بدن ورزیده ای داشت.تشویقش کردم که ورزش های قدرتی را امتحان کند. مصطفی پذیرفت و طولی نکشید که توانست اولین قهرمانی اش را در دسته ۷۵ کیلو گرم ( دسته وزنی که آن زمان وجود داشت ) به دست بیاورد. در حقیقت مصطفی در غیبت رقیب بزرگش قهرمان شده بود. رقیبش قهرمان نوجوانان ایران بود و رکورد دار نوجوانان آسیا در رشته وزنه برداری قدرتی بود. در مسابقات بعدی که انتخابی کشور بود، مصطفی از حضور رقیبی قدرتمند باخبر شد. رقیبی که فوق العاده قوی تر، با تجربه تر و پخته تر بود. مصطفی که خیلی نگران بود، هنگام مسابقه نتوانست حتی رکوردهای خودش را بزند زیرا استرس زیادی او را فرا گرفته بود. حق داشت استرس داشته باشد. رقیبش فوق العاده بود. بعد از ۳ ماه با خبر شدیم رقیبش به یک وزن بالاتر رفته است. مصطفی رکوردهایش بیشتر شده بود و هم اکنون در استان در وزن خودش اول بود. تا اینکه مسابقه بعدی در حین مسابقه متوجه شدیم که فرد مدعی جدیدی به این مسابقه آمده است اما در مجموع این مصطفی است که باز هم اول خواهد شد.

اینکه مصطفی از کجا متوجه شده بود حریفی قوی دارد برایم عجیب بود. گویا حس قوی داشته باشد. مصطفی با حالتی بد و نگران کننده شروع به عرق ریختن کرد و استرس فوق العاده در وی نمایان شد.از نظر روانی سعی داشتم به وی کمک کنم زیرا رقیبش در حد و اندازه مصطفی نبود.اما آن زمان متوجه این نشدم که واقعا چرا نمی خواهد قبول کند پیروز میدان خواهد شد.

 

مصطفی از موفقیت می ترسید؟!

 

ترس از موفقیت!؟ راجع به چی صحبت می کنی؟ ترس از شکست ممکن است حقیقت داشته باشد اما ترس از موفقیت دیگر چیست؟ خوب شما حق دارید. ترس از موفقیت حتی در افرادی که می خواهند وزن کم کنند نیز وجود دارد.این حقیقت وجود دارد که افراد زیادی هستند که با هر روشی در دنیا که بخواهند وزن کم کنند، هر وسیله ای و هر دارویی، هر مشاوره و هر رژیم غذایی نمی تواند به آنها کمک کند زیرا آنها به طور ناخودآگاه عملا ذهن شان را برای ترس از موفق شدن برنامه ریزی کرده اند.زندگی به گونه فعلی برای آنها مزایایی دارد که در نتیجه تغییر این وضعیت ممکن است این مزایا را از دست بدهند.بسیاری از افراد نگران از دست دادن دوستان خود می باشند.اعضای خانواده و دوستان نزدیک، شما را به گونه ای که امروز هستید می بینند و با شما ارتباط دارند، هنگامی که تصمیم به تغییر می گیرید به طور ناخودآگاه این فکر سراغتان می آید که نکند محبوبیتم را از دست بدهم! می دانم شما هم تعجب کردید پس بهتر است به ادامه مقاله و تجربیاتی که از بیماران مختلف داشته ام به خوبی توجه کنید.

 

این مطلب را بخوانید :  سندرم متابولیک چیست؟

وقتی شما مسئله ای دارید باعث می شود که دیگران به شما توجه بیشتری بکنند. شاید از شنیدن این موضوع تعجب کنید اما حقیقتی است که بسیاری از مردم برای جلب توجه و بر انگیختن احساس دلسوزی دیگران بیمار می شوند!! اگر می خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست بیاورید و چنین افرادی را از نزدیک مشاهده کنید به اولین ارژانس در نزدیکی منزل تان سری بزنید و از پزشک درمانگاه بپرسید که در طی چند ساعت گذشته چند بیمار هیستریک به او مراجعه کرده اند؟! مطمئنم اگر چند ساعتی آنجا بمانید حتما با یک یا چند مورد از این افراد مواجه خواهید شد. افراد مضطرب در واقع بیمار نیستند اما تظاهر به بیماری می کنند و معمولا در حالی مراجعه می کنند که یک دست یا یک پایشان فلج شده است یا به کلی قدرت صحبت کردن خود را از دست داده اند. در موارد معدودی نیز حتی بینایی خود را بکلی از دست می دهند در حالی که چشمانشان کاملا سالم است و کوچکترین مشکلی ندارند.

Untitled-1ییزیزر

این افراد گاهی هنگام مشاجره های خانوادگی از هوش می روند و این مسئله باعث برانگیختن توجه همه گان به آنها می شود! بیماری هیستریک می تواند به شکل های مزمن تری هم ایجاد شود.بسیاری از مادرها هنگامی که تمامی فرزاندشان ازدواج می کنند و به دنبال زندگی خود می روند دچار احساس تنهایی و کمبود توجه می شوند.آنگاه به طور ناخودآگاه بیمار می شوند و این باعث می شود که فرزاندانشان گاه گداری به آنها سر بزنند!

 

این مطلب را بخوانید :  غذا، غذا، همه جا غذا

هم اکنون بعد از سالها مطالعه در زمینه های درمان روانی افراد بر این اعتقاد هستم که برخی از بیماری ها ریشه در کمبود توجه دارد.در مورد چاقی این مسئله صادق است.یکی از مراجعان من خانم ۵۲ ساله ای بود که با ۳۰ کیلو گرم اضافه وزن مراجعه نمود.از مدت ۱۰ سال پیش تا به حال تصمیم به لاغری گرفته بود اما حتی یک کیلو هم وزن کم نکرده بود. در شرح حالی که به من داد متوجه شدم علت مراجعه و شرکت او در دوره های آموزشی ام توصیه و اصرار شوهرش بوده است. شوهر این خانم تمامی وسایل ورزشی مربوط به لاغری اعم از دوچرخه ثابت، وسایل وزنه برداری، بدنسازی و همچنین انواع کتابها و رژیم های در ارتباط با لاغری را برایش فراهم آورده بود. آنچه از این مصاحبه برای من مشخص شد این بود که لاغر شدن برای این خانم بهانه ای برای جلب توجه بیشتر همسرش بود.بنابراین علیرغم اینکه ظاهرا از اضافه وزن خود گله و شکایت می کرد اما در باطن از داشتن این اضافه وزن اصلا ناراحت نبود.در واقع  مانع اصلی او ترس از دست دادن توجه شوهرش بود! او در عمق ناخودآگاه خود نگران این بود که نکند اگر به وزن مطلوب برسم دیگر شوهرم به من توجه نکند!!

 

این مطلب را بخوانید :  5 نکته که باید مغز گرسنه برای کنترل اشتها بداند

ترس از موفقیت ممکن است به گونه ای دیگر ظاهر شود و این بیشتر در مورد افراد خجالتی و کمرو صدق می کند. موفق شدن باعث انگشت نماشدن و زیر ذره بین قرار گرفتن می شود. ” اگر چاق باشم، اقلا دلیل دارم که در خانه باقی بمانم!! “

اگر می خواهید از ترس موفقیت نجات پیدا کنید، یکبار بخش اول کتاب راز کاهش وزن را مطالعه کنید. علت اصلی ترس از موفقیت نیاز به جلب توجه دیگران می باشد، اگر خود را به اندازه کافی دوست بدارید آنقدر پیام های مثبت به خود می دهید که دیگر نیازی به توجه دیگران نخواهید داشت. وقتی شما ارزشمندی خود را در گرو توجه دیگران می گذارید در واقع آنها را با ارزش تر از خود تصور کرده اید چرا که آنها را در موقعیتی قرار داده اید که بتوانند به شما ارزش دهند. اما لحظه ای درنگ کنید و از خود بپرسید به چه دلیل دیگران از من با ارزش ترند؟ چه کسی این ارزش را به آنها داده است؟ آنگاه متوجه می شوید فقط شما هستید که این ارزش را به آنها داده اید پس می توانید این ارزش را به خود نیز بدهید.

بلاب

مقاله فوق مختص به وب سایت سینا شریف زاده است و در صورتی که بدون اجازه کتبی از آن کپی برداری شود طبق قانون حق مولف تحت پیگرد قانونی قرار می گیرید. تنها در صورتی می توانید این مقاله را نشر دهید که لینک مقاله در وب سایت سینا شریف زاده را در صفحه مربوطه نشر دهید.

 

جزیره

۲ نظر

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper