این دلیل مهمترین دلیل خوردن است؟!
این دلیل مهمترین دلیل خوردن است؟!

 

وقتی به دنبال مهمترین دلیل خوردن بگردیم باید این نکته را در نظر بگیریم که دلایل خوردن کم نیستند! بنابراین ممکن است برای شما مهمترین دلیل خوردن یک دلیل اختصاصی باشد که در آن با بسیاری از افراد دیگر اشتراک دارید. اما آنچه بیشتر از هر دلیلی می تواند سبب شود حتی انسان هایی با جثه ای عادی تمایل به خوردن پیدا کنند تماشای خوراکی های واقعی است.

 

دیدن خوراکی و پیدایش وسوسه خوردن

 

دیدن مواد خوراکی سبب می شود تا وسوسه ای در فرد شکل بگیرد که در اصطلاح به آن تغذیه چشم محور یا تغذیه چشم مدار می گویند. اینگونه فرد با دیدن غذا در کنار استشمام بوی غذا تمایل پیدا می کند از غذا بخورد.بیشتر افراد به درجاتی از این قانون تاثیر می پذیرند. بنابراین اگر مواد خوراکی را کمتر ببینیم، احتمال اینکه وسوسه خوردن در ما به وجود بیاید کمتر می شود.

 

این مقاله را از دست ندهید : چند وعده در روز بخوریم بهتر است؟

 

کارمندان شیرینی خوار

 

در یک بررسی در این زمینه روی میز کارمندان یک اداره در طول هفته به مناسبت روز کارمند ظرف هایی پر از شکلات قرار داده شد. این ظرف ها به دو شکل بود: دسته ای از کارمندان در کنارشان ظرف هایی می دیدند که کاملا روشن و شفاف بود. شکلات های درشتی در آنها قرار داشت که از طریق درب کاملا  شفاف ظرف ها قابل روییت بود. دسته ای دیگر از کارمندان ظرف هایی به همان شکل اما با درب رنگ سفید و کدر دریافت کردند که شکلات های درونش قابل روییت نبود. بنابراین گروه اول به راحتی شیرینی ها را می دیدند اما گروه دوم شیرینی ها را تنها می توانستند زمانی ببینند که درب ظرف را بردارند.

 

این مطلب را بخوانید :  5 هدف گذاری خیلی خیلی خیلی بد در کاهش وزن

میزان مصرف شکلات ها به صورت روزانه توسط محققین در پایان هر روز اندازه گیری می شد و بار دیگر ظرف های شکلات پر از شکلات می شد. پس از دو هفته این نتیجه گیری به دست آمد :

مصرف شکلات در ظرف هایی که درب شیشه ای داشت و شکلات ها از درونش نمایان بود ۷۱  % بیشتر از ظرف هایی بود که درب کدر داشت و شکلات هایش نمایان نبود! تمایل افرادی که ظرف هایی با درب شیشه ای در اختیارشان قرار گرفته بود خیلی بشتر از افراد گروه دیگر بود. اینگونه افراد گروه اول برای خوردن بیشتر برانگیخته می شدند و سرانجام شکلات ها را بر می داشتند و می خوردند.بنابراین بی دلیل نیست که شیرینی فروشی و دسر فروشی ها یخچال های ویترینی شیشه ای محرک و وسوسه انگیز را به کار می برند.

این نکته مهم درباره مواد غذایی و در غذا فروشی ها نیز قابل روییت است. در یک آزمایش قدیمی که بارها تکرار شد در سال ۱۹۶۰ در دانشگاه کلمبیا آزمایشی انجام شد که نتایج یکسانی نیز به دست آمد. در این پژوهش یک بشقاب اضافی و یک ظرف سالاد روی میز افراد قرار گرفت .دسته ای از این بشقاب ها با فویل آلمینیومی پیچیده شده بود که درون ظرف نمایان نبود و دسته ای دیگر با نایلونی شفاف که درون آنها نمایان بود.این آزمایش بارها تکرار شد و مشخص شد تنها دیدن غذا انگیزه ای برای خوردن بیشتر است.

 

چرا وقتی غذا را می بینیم می خوریم؟

 

شاید تصور می کنید که وقتی غذایی را می بینید به این دلیل می خورید که بدنتان آن را نیاز دارد! اما حقیقتا اینچنین نیست. وقتی ما غذایی را می بینیم و آن را می خوریم، قبل از خوردن تصویر غذا در مغز پردازش می شود. از آنجا که این تصویر کاملا یک تصویر آشناست چون یک تصویر غذاست شما آن را می خواهید زیرا احتمالا قبلا آن را خورده اید. اگر آن را نخورده باشید احتمالا جزئی از غذاهای ممنوعه ای بوده که فکر می کنید احتمالا نباید آن را بخورید. اگر تصور شما بر این باشد که نباید این خوراکی یا غذا خورده شود، خیلی طول نمی کشد که شکست می خورید. دلیل این مدعا این است که بیش از ۹۵  % رژیم های دنیا مخصوصا آنهایی که غذاهایی را حتی با توجیه های علمی برای شما منع کرده اند شکست می خورند. کافیست به آمار زنده سایت جهانی آمار نگاهی بی اندازید!

 

این مطلب را بخوانید :  الکل با بدن ما چه می کند؟

این مقاله را خوانده اید ؟ : چشمان مَنِ چاق

 

هر بار که خوراکی را می بینیم و در هر حالتی باشیم باید تصمیم بگیریم که آیا این غذا را می خواهیم یا نه. تصور نکنید اراده نقش مهمی در انتخاب شما ایفا می کند. بگذارید مثال ساده ای بزنیم. یک روز عادی را تصور کنید که ساعت ۲۰:۰۰ از خانه بیرون زده اید و در حال رفتن به یک محل برای خرید مایحتاج تان هستید. در حال پیاده روی هستید که رستوران ها و خوراکی فروشی های زیادی در راه می بینید. ناخودآگاه هر ۲ دقیقه عکس یک پیتزا یا ساندویچ خوشمزه می بینید که روبروی تان نمایان می شود. می دانید چه اتفاقی می افتد؟!

 

این مطلب را بخوانید :  6 نکته طلایی کاهش وزن با ورزش کردن + دانلود فیلم آموزش سینا شریف زاده

شما ناخودآگاه هر ۲ دقیقه به غذا فکر می کنید. به خوردن یا نخوردن! تصور کنید به طور مرتب به خودتان می گویید نه نباید حالا چیزی بخورم.به نظر شما چند درصد از مردم به نباید فعلا چیزی بخورم های شان گوش می دهند؟! هر چه تصور کنید قوی هستید احتمال اینکه شکست بخورید بیش از ۸۰  % است. بنابراین به این مثل معروف ایرانی توجه کنید و به خاطر بیاورید ” از دل برود هر آنکه از دیده برفت ” این ضرب المثل از یک اصل اثبات شده ناشی می شود. تماشا کردن هر چیزی می تواند این اندیشه را در شما زنده کند که راجع به آن فکر کنید یا آن را به عنوان جزئی از زندگی تان انتخاب کنید.

 

در ادبیات انگلیسی مفهوم این مثل به این شکل بیان می شود :

out of sight . out of mind. in sight. in mind.

 

در مقاله بعد راجع به خطایی صحبت می کنم که حین خوردن از شما روی می دهد و اگر این خطا را رفع نکنید به هیچوجه لاغر نمی شوید.

برای در ارتباط بودن با ما و شرکت در دوره های وب سایت در بخش زیر ثبت نام کنید.

۲ نظر

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

  • سارا علیزاده گفت:

    دقیقا همینطوره . من از وقتی با سایت شما آشنا شدم و مقاله هاتونو خوندم متوجه شدم که اغلب انتخاب هام بدون فکره. باید با فکر کردن انتخاب کرد تا زیاد غذا نخوریم . خیلی خوشحالم چون تو این ۳ ماه بدون رژیم گرفتن و بدون گرسنگی کشیدن ۵ کیلو کم کردم .

  • معصومه شعبانی گفت:

    سلام دقیقا منم بیشتر وقتها هوس خوردن دارم تا اینکه گرسنه باشم.خدا میدونه چقدر خوشحالم که در جزیره کاهش وزن شما شرکت کردم.امیدوارم بتونم سبک زندگیم و تغییر بدم وکاهش وزن داشته باشم

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper