رژیم غذایی ما که رژیم نیست!
رژیم غذایی ما که رژیم نیست!

 

مادرم هنرمندی تمام عیار است.باید دستان او را طلا گرفت زیرا هر وقت اراده کند می تواند کارهای هنری زیبایی انجام دهد. قصدم از شروع این مقاله با صحبت درباره مادرم این است که به شما بگویم وقتی خیلی خیلی کوچک بودم مادرم کیک های خوشمزه ای می پخت. کیک هایی که زبانزد تمامی افراد فامیل بودند. روزی نبود که در خانه ما عمه و خاله و زن همسایه و مادر بزرگ نیاید و نرود. گاهی هم چند خانواده با هم تشریف می آوردند و یک دلی از عزا ( خوراکی ها ) در می آوردند.

 

چند سالی گذشت و کیک خوشمزه مادرم به پیتزا و هر چیزی تبدیل شد که می توان آن را با آتش پخت و خورد.مادرم زنی بود که روزانه وقت کافی برای پیاده روی کردن داشت و حسابی در خانه فعال بود.مادرم که اندامی لاغر داشت هر سال چند ماهی وقت برای رفتن به بزرگترین ورزشگاه شهر می گذاشت. در آن زمان بزرگترین و شلوغ ترین باشگاه ورزشی روزانه بانوان در بزرگترین ورزشگاه شهر بود.یادم می آید وقتی ۴ ساله بودم یکبار من را به ورزشگاه بزرگی برد که کاملا سرپوشیده بود.به جرات می توانم بگویم بیش از ۵۰۰ نفر خانم در سنین مختلف در حال ورزش کردن بودند!

 

اما چرا به این مسائل می پردازم . بزودی خواهیم فهمید. من از کودکی و به واسطه اضافه وزنی که داشتم با کلماتی مثل رژیم غذایی، کم خوردن، کالری ها،  پر خوری، ورزش کردن، پیاده روی و … آشنا شدم. هر جا می رفتم صحبت از این بود که فلانی در فلان جا بر اثر مصرف فلان داروی لاغری فوت کرده است. یا اینکه فلانی با گرفتن رژیم فلان دکتر ۲۰ کیلو وزن کم کرده است. برایم آشنا بود که بشنوم یک رژیم جدید آمده و یک متد عالی برای لاغری کشف شده است که اگر آن را اجرا کنید می تواند باعث شود برای همیشه لاغر شوید.

 

این مطلب را بخوانید :  قسمت دوم فیلم آموزشی ورزش، تناسب، سلامتی

چند سال از عمرم و عمر اطرافیانم با همین صحبت ها گذشت. وقتی بعد از ۲۵ سال به زندگی ام نگاه کردم متوجه انبوهی از انسانهای چاقی شدم که هر کدام زمانی فوق العاده لاغر شده اند اما الان از همانی که قبلا بودند بدتر شده اند! وزنی که کم کرده بودند افزایش یافته و یا بیش از نیمی از آن وزن کم شده برگشته بود. شاید درک این مسئله برای شما همانطور که برایم سخت بود، سخت باشد. اما حقیقت دارد که رژیم های غذایی که در اطراف تان هر روز یک نفر آن را تجربه می کند و گاهی حتی خیلی لاغر می شود،  کارساز نیست.کارساز نبودن یک رژیم غذایی به معنی این است که وقتی ذهن و زندگی تان را درگیری شمارش کالری یا میزان چربی و کربوهیدرات داخل غذاها کنید، خیلی زود یا کمی دیر دست از آن رژیم می کشید! درگیر شدن ذهن با جنس غذاها شاید امری باشد که از نظر افرادی که چاق سختگیر هستند جالب باشد و بگویند ” ببین باز هم یک رژیم جدید گرفتم و دیگه این بار مطمئنم چاق نمیشم!!! ” اما وقتی پس از ۵ سال طبق نظر سازمان بهداشت جهانی به آن افراد نگاه می کنیم متوجه می شویم کارهایی که کرده اند چیزی جز یک تلاش بی ثمر نبوده است.

 

 

یکی از نکات جالبی که شبیه به یک فضای ابری و همیشه در ذهنم بود و برای دیگران و خودم بهانه های فوق العاده قوی بود که برای گرفتن یک رژیم غذایی مشابه یا یک رژیم جدید همیشه می گفتم : این بار با دفعه قبل فرق دارد! این بار می رفتم که یک لاغر باشم نه چاقی شکست خورده.

 

این مطلب را بخوانید :  ساختمان باور

روزی با یک خانم محترم ملاقات کردم که از احساسی مشابه احساسم صحبت می کرد. خانمی که ۶۰ سال از عمرش گذشته بود و می گفت بیش از ۴۰ سال از زندگی ام فکر کرده ام که می توانم این بار که تلاش می کنم برای همیشه لاغر شوم و دیگر چاق نشوم. این خانم تعریف می کرد که” ۱۰ سال از زندگی ام با هر کسی مواجه می شدم آن را تشویق می کردم چله آب بگیرید! وقتی از او خواستم درباره چله آب صحبت کند گفت : چله آب برای دفع سموم و لاغر شدن عالی است و در این چله برای ۴۰ روز فقط و فقط باید آب بخورید و نه هیچ چیز دیگری. آنها را تشویق می کردم که در این ۴۰ روز نباید غذا بخورید.

 

وقتی تعجب زده آن خانم ۶۰ ساله را نگاه می کردم گفت : اما حالا بیش از ۵ سال است که برای عوارض کارهای احمقانه ای که کرده ام تقاص پس می دهم! طی ۵ سال بیش از ۷ عمل جراحی بر روی دستگاه گوارشم انجام داده ام . پزشک به او گفته بود که دستگاه گوارش وی فشار فوق العاده زیادی را تحمل کرده است و در حال از کار افتادن است.بعد از یکسال آن خانم محترم را در خیابان دیدم . در حالی که وزنش اضافه تر شده بود، به سختی راه می رفت و حال وی به هیچ وجه حال مساعدی نبود.

 

چرا هیچ رژیم غذایی بهتر از دیگری نیست!

 

بعد از سالها تحقیق و مطالعه در زمینه رژیم های غذایی مختلف به این نتیجه رسیده ام که رژیم های غذایی گاهی برای کوتاه مدت می توانند برخی از بیماری های متابولیک یا غیر متابولیک را درمان کنند و یک چیز دائمی نیستند. برای لاغر شدنِ فَرد چاق بهتر است فرد چاق درک بهتری از مسئله تغذیه داشته باشد. دلیل اینکه چرا می خورد؟ چرا باید بخورد؟ در هر لحظه نسبت به هر حس چه واکنشی نشان می دهد؟ و هزاران چرایی دیگر که با در دست داشتن یک کاغذ رژیمی درک و حل نمی شود .

 

هر وقت با یک مدعی درباره یک رژیم غذایی صحبت می کنید دلایلی برای شما دارد تا شما را قانع کند حرف هایش منطقی است. حتی اغلب از نظر علمی دلایلی برای ادعاهایشان دارند. اما وقتی به آمارهای کلی نگاهی می اندازیم متوجه می شویم که هر رژیم غذایی حداکثر برای مدت زمان ۱ تا ۱۲ ماه کمک می کند شما در پایین ترین نقطه وزنی باشید. بنابراین رژیم های غذایی کارساز نیستند و تنها به شما کمک می کنند چند روز یا چند ماه از عمرتان را به دور از واقعیت زندگی کنید!

 

این مطلب را بخوانید :  پرخوری عصبی چیست؟

برای کاهش وزن دائمی و بدون رژیم غذایی به دوره کاهش وزن تضمینی ما بپیوندید.

 

جزیره

 

يك نظر

یک دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

  • آزاده گفت:

    سلام به نظرم واقعا درسته این رژیم های لاغری دردی از دردهای ما رو کم که نمیکنه بلکه مشکلات ما رو بیشتر هم میکنه به نظرم ما باید از نظر ذهنی مشکلمان رو حل کنیم و به تتدریج سبک زندگی و افکارمون رو درست کنیم

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper