غذا خور مردم راضی کن!؟
غذا خور مردم راضی کن!؟

 

تا حالا شده در لاک خود فرو روید و به این نکته فکر کنید که چرا می خورید؟! چه چیزی؟ هر چیزی! غذا – تنقلات – میوه و یا هر چیز دیگری که می توان در دهان گذاشت و جوید. اکثرا هم استاد بلعیدن غذا هستیم!!!

 

وقتی بعد از چندین سال رژیم گرفتن و رژیم شکستن در حال چاق یا لاغر شدن بودم، روزی به خودم این نکته را یادآور شدم که کافیست! بهتر است ریشه ای تر مشکل را واکاوی کنم. باید می دانستم به راستی برای چه با این ولع مهار نشدنی در حال خوردن غذاهایی هستم که گاهی جلوی رویم گم می شدند!

 

 افرادی که به دنبال تکثیر علم کاذب ( کپی کردن ) هستند، یک دلیل و آن هم مصرف غذا بیشتر از نیاز بدن مان را تنها دلیل اضافه وزن می دانند! اما بعد مدت کمی کنکاش در زمینه عوامل پرخوری، بد خوری یا خوردن بدون دلیل، متوجه این موضوع می شویم که دلایل اضافه وزن کم نیستند.

 

برای سفارش فیلم آموزشی همایش اینترنتی کاهش وزن سینا شریف زاده با ۵۰ % تخفیف ویژه اینجا کلیک کنید.

 

یکی از دلایل اضافه شدن وزن که توسط خود فرد چاق صورت می پذیرد اما یک قربانی محسوب می شود، خوردن یا پرخوری برای راضی کردن دیگران است! چی؟ برای راضی کردن دیگران؟ آری. طی چند سالی که به امر تحقیق و ارائه آموزش به افرادی هستم که در زمینه سلامت مشکلاتی دارند به این نتیجه رسیده ام که از هر ۱۰۰ انسان چاق حداقل ۲۰ نفر به خاطر خوشنودی دیگران و به دلیل جلب رضایت دیگران غذا  می خورند. اما چرا؟

 gifghh[1]

انسان در بدو پیدایشش بر روی کره خاکی این را می دانسته که غذا نیازهای بدنش را برطرف می کند. طی چندین هزار سال مشکلی به عنوان چاقی و اضافه وزن وجود نداشت. تا اینکه عهد پیدایش علوم نوین از راه رسید. دنیایی جدید ساخته شد از مهندسی هایی که باعث می شد انسان برای برطرف کردن نیازهای طبیعی اش دلیلی برای به چالش کشیدن خود از منظر فعالیت های مناسب نداشته باشد. بنابراین اجتماع انسانها در مناطقی به نام شهر و شهرک ها دلیلی منجر به وجود آمدن شغل هایی شد که اغلب مربوط به خوردن غذا بود! خوب این چه ربطی داشت به غذا خور مردم راضی کن!!؟

 

غذا خور مردم راضی کن، مهارت خود را از زمانی می آموزد که در خانه، مدرسه و یا اغلب در بین دوستان خود در یک محل جمع می شوند و یا تصمیم می گیرند برای گذراندن وقت، چیزی میل کنند. این اتفاق یعنی خوردن برای راضی نگه داشتن یک یا تعدادی از افراد معمولا از خانه آغاز می شود! مادر و یا فردی که مسئولیت تربیت و رشد کودک را بر عهده دارد به هر دلیلی ( مثل نیاموختن اینکه چگونه باید به کودک خوردن را آموخت و  یا از قصد! ) رفتاری را مبنی بر پیگیری خوردن پیش می گیرد. یعنی فرد غالب ( مادر یا ولی ) به فرد مغلوب ( کودک ) به هر زبانی ( زور و یا غیر زور ) می فهماند باید حتما ظرف و کاسه غذایش را تمیز کرده، بخورد و یا دوباره پس از خوردن اقدام به کشیدن غذا در ظرف کند و خوردن را ادامه دهد.

 gifgh[1]

اینجا فرد مغلوب، قربانی شرایطی است که برایش به وجود آمده و هنوز توانایی و قدرت نه گفتن را ندارد! گویی چیزی شبیه به یک دستور از طرف قوی به او داده شده که باید کاری را انجام دهد که در صورت سرپیچی کردن، توبیخ سختی در انتظار اوست! توبیخی از جنس توهین و یا تنبیه بدنی. شاید بعد از اتفاق افتادن چندین باره این رفتار، فرد قربانی این واقعه را که مجبور به اطاعت از شرایط شده را امری عادی و روتین زندگی خود تلقی می کند! مثل فیلی که از بچگی پایش را به یک تکه چوب کوچک ببندید، فیل تلاش می کند و موفق نمی شود زیرا قدرت این را ندارد که تکه چوب را تکان دهد. فیل وقتی بزرگ شد به هیچ وجه تلاشی برای بلند شدن و جدا کردن خود از بند اسارت نمی کند. فیل احمق نیست بلکه این را باور کرده که شرایط این را ندارد که بر تکه چوبی کوچک چیره شود. ( داستان فیل کوچک و بند اسارت یکی از داستان های واقعی علم روانشناسی است ) 

 

در مقالاتی که در آینده برای شما در سایت قرار می دهیم، اطلاعات بیشتری راجع به افراد غذا خور مردم راضی کن قرار می دهیم.

 

 نویسنده سینا شریف زاده 

 

این مطلب را بخوانید :  سیستم عامل لاغری

برای سفارش فیلم آموزشی همایش اینترنتی کاهش وزن سینا شریف زاده با ۵۰ % تخفیف ویژه اینجا کلیک کنید.

 

مقاله فوق مختص به وب سایت سینا شریف زاده است و در صورتی که بدون اجازه کتبی از آن کپی برداری شود طبق قانون حق مولف تحت پیگرد قانونی قرار می گیرید. تنها در صورتی می توانید این مقاله را نشر دهید که لینک مقاله در وب سایت سینا شریف زاده را در صفحه مربوطه نشر دهید.

۳ نظر

۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 • نجمه گفت:

  سلام
  دقیقا موافقم
  منم امشب بدلیل همراهی با دوستم شام خوردم ومیخواستم دوستمو از خودم راضی نگهدارم و الان شدیدا عذاب وجدان دارم ک چرا وقتی گرسنه نبودم غذا خوردم

 • reza گفت:

  از مطالعه مقالات این سایت لذت می برم. ممنونم از شما

 • narnia گفت:

  یکی از عجیب ترین دلایل چاقی که برای من هم صدق می کنه همین خوردن به دیگرانه. اصلا وقتی دوستامو میبینم که دارن غذا یا هر چیزی می خورن منم ناخودآگاه دلم می خواد.

  مطالعه مقالات شما آدم رو به فکر وادار می کنه.

  مرسی

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper