چاق قندون به دست!
چاق قندون به دست!

چاق قندون به دست!

 

وقتی به گذشته ام نگاه می کنم، به این نکته پی می برم که بیشتر از توان بدنم سراغ شیرینی ها و موادی رفته ام که در آنها قند زیادی نهفته بود. همانطور که در مقاله ولع خوردن اشاره کردیم، دلایل خوردن غذا با ولع زیاد، کم نیستند. برای همین در این مقاله می خواهیم دلایلی که یک چاق قندون به دست دوست دارد بخورد را بررسی کنیم.

 

اعتیاد به قند و انسولین!

 

قندها به شکل های مختلفی وجود دارند. هر قندی به یک شکل در بدن به کار بسته می شود. یک قند دوست دارد سریع جذب شود و یک قند دوست دارد دیرتر جذب شود. اولین راهی که قند دوست دارد از طریق آن جذب بدن شود، راه خون است. خون قند هایی که بعد از تجزیه و تحلیل به شکل های ساده در آمده اند در خود جا می دهد. گلوکز قند ساده ای است که خون دوست دارد آن را در مقدار مشخصی برای هر فرد در خود جای دهد.قندی که دوست دارد از همه قندهای دیگر زودتر در بدن به انرژی تبدیل شود قندی است که به شکل قند و شکر در می آید. این نوع قند معمولا در قندون جای دارد. اما همانطور که می دانید از این نوع قند در بسیاری از محصولات خوراکی صنعتی و غیر صنعتی استفاده می شود.

 

انسان به شکل های مختلف به کارهایی که می کند عادت می کند. این درباره مصرف خوراکی ها نیز صدق می کند. در این خصوص خوردن مواد قندی نیز شبیه به یک عادت و رفتار می شوند. حال اینکه چاق قندون به دست فارغ از اینکه چه دلیلی برای خوردن دارد، احساس می کند باید قند بخورد. این احساس از کجا سرچشمه می گیرد؟ دلایلی وجود دارد. اما بزرگترین دلیلی که می تواند ولع، اعتیاد و یا هر وابستگی به قند را در چاق قندون به دست عنوان کرد، حساسیت بدن فرد به انسولین است. اما این حساسیت از کجا و برای چه به وجود می آید؟

انسولین چیست و چرا بدن نسبت به آن دچار حساسیت می شود؟

 

این مطلب را بخوانید :  سندرم پیش از قاعدگی

لوزالمعده

 

 

یکی از اندام های ( بافت ) مهم بدن است. این بافت مهم از آنجا که در بدن نقش مهمی بازی می کند، در دسته های مختلفی قرار می گیرد. حال اینکه در هر علم این بافت مهم را در کدام دستگاه تعریف می کنند نمی تواند به چاق قندون به دست کمکی کند. اما آنچه مهم است اینکه این بافت به این دلیل که هورمونی به نام انسولین تولید می کند یک غده محسوب می شود. غده ای که اگر نباشد زندگی از بین می رود. بگذریم.

لوزالمعده در پشت ریه های ما قرار دارد. در برخی از کارهای گوارش دخالت می کند. همانطور که می دانید یکی از کارهای مهم گوارش هضم قند هاست. وقتی غذایی می خوریم که حاوی هر مقداری قند باشد، لوزالمعده وظیفه دارد برای تنظیم قند خون وارد کارزار شود تا به بهترین شکل ممکن گلوکز را ذخیره کند. این عمل با هر بار خوردن اتفاق می افتد. حال تصور کنید انسولین اداره پست و گلوکز بسته پُستی است. انسولین موظف به انتقال گلوکز به ماهیچه، چربی، ریه و سلولهای دیگر است تا اعضای مختلف بتواند از گلوکز به عنوان سوخت استفاده کند. حال اینکه در برخی از افراد، نقص در واکنش انسولین باعث بیماری دیابت می شود. بیماری که در آن قند خون بالا رفته و فرد را با بیماری های زیادی مواجه می کند. در مقالات بعدی حتما راهکارهای خوبی برای مبارزه با این بیماری خاموش برای شما ارائه خواهیم کرد.

Untitled-1

چاق قندون به دست در منطقه هشدار!

 

چاق قندون به دست که حالا اندازه دور شکمش به ۱۳۰ سانتی متر می رسد، دچار یک مشکل شده است. وی هر بار شیرینی می خورد، بلافاصله بعد از آن تمایل دارد یک آب نبات بخورد. اما منطقه هشدار دقیقا همینجاست! یعنی جایی که سوخت و ساز شما در برابر کربوهیدرات ها مختل شده باشد. اغلب قندون به دست ها نمی توانند از کنار یخچال بگذرند بدون اینکه ناخنکی به محتویاتش نزنند. من از خیلی ها شنیده ام که می گویند: ” من برده شکمم هستم ”  

البته ناگفته نماند در مسئله خوردن عوامل ذهنی زیادی وجود دارد که در مقالات و آموزش های مختلف آن را بررسی کرده و خواهیم کرد.

 

این مطلب را بخوانید :  افسانه‌ی قند و انسولین

شاخص قندی

شاید تا کنون راجع به شاخص قندی ( گلایسمیک ایندکس ) ( GI  ) چیزی نشنیده باشید. یکی از راه حل هایی که ما برای قندون به دست ها در نظر گرفتیم دقت به شاخص قندی مواد غذایی است. خیلی اوقات افراد زیادی که حتی رژیم های کالری شماری می گیرند که برای یک مقطع کوتاه ( ۳ تا ۱۲  ماه ) نتیجه بخش است این نکته را عنوان می کنند که حتی با رعایت دریافت کالری ها و دقت مو به موی آنچه باید وارد بدن می کرده اند ( غذا ) و انجام ورزش، باز هم لاغر نمی شوند و یا تغییری از نظر سایز در نواحی شکمی آنها به وجود نمی آید. وقتی به اکثر رژیم های غذایی چه سالم و چه ناسالم نگاهی می اندازیم متوجه این نکته مهم می شویم که تقریبا بیش از ۸۰% افراد به هیچ وجه توجهی به نوع ماده کربوهیدراتی خورده شده نمی کنند. منظور از توجه داشتن شمارش کالری نیست. منظور شاخص قندی آن غذاست.

شاخص قندی به پاسخ انسولین به مصرف گلوکز گفته می شود. حال این پاسخ به یک شیرینی خامه ای و پرتقال خوشمزه کاملا متفاوت است. بسته به اینکه دقیقا چه ماده قندی مصرف می کنید، واحد مشخصی انسولین توسط لوزالمعده ترشح می کند. هر چه میزان ترشح این هورمون در بدن بالاتر برود، خطرناک تر می شود. یکی از بزرگترین دلایلی که باعث بالا رفتن فوق العاده زیاد انسولین در سطح خون می شود مصرف قند های ساده است. قند های ساده یا اصطلاحا تک کربنه ها باعث می شود به دلیل سهولت در تجزیه، خیلی سریع در بدن به شکل انرژی در بیایند.

از آنجا که چاق قندون به دست همیشه عادت در خوردن شکلات و مواد قندی مختلف دارد و اکثرا از قند های زود جذب استفاده می کند، روز به روز چاق و چاق تر می شود. چاق قندون به دست غافل از اینکه مصرف کردن مداوم قند ها باعث شده ولعش بیشتر شود، زمان هایی که قندون دم دستش نیست احساس خیلی بدی می کند. این احساس می تواند ناشی از این باشد که سطح قند خون چاق قندون به دست پایین آمده است. حالا این پرسش برای ما به وجود می آید که چرا وقتی قند خون چاق قندون به دست پایین می آید، دوست دارد سریعا قند ( شکلات یا هر چیز شیرین ) مصرف کند؟! فرقش با بقیه انسانها در چیست؟

وقتی یک فرد وابستگی ناسالمی نسبت به قند پیدا می کند در شرایطی قرار می گیرد که با یک انسان معمولی متفاوت است. تفاوت از چه نظر؟! تفاوت از این نظر که به دلیل مصرف بی رویه مواد حاوی قند تعادل در ترشح انسولین فرد از بین رفته است. بهتر بگوییم تعادل دچار اختلال شده است. این اختلال در تعادل یعنی اینکه فرد در لحظه ای قند خون خیلی بالایی دارد ( بر اثر مصرف ) و در لحظه ای نزدیک ( بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ) بر اثر ترشح یکباره و در حجم بالای انسولین قند خون چاق قندون به دست پایین می آید و اینگونه نیاز و تمایل شدید چاق قندون به دست به مواد با قند زیاد بیشتر می شود.

 

Untitled-1

 

این مطلب را بخوانید :  چرا رژیم غذایی شکست می خورد؟

این مقاله جزء مقالات ادامه دار می باشد. منتظر ادامه این مقاله در هفته های نزدیک باشید.

 

 نویسنده سینا شریف زاده 

مقاله فوق مختص به وب سایت سینا شریف زاده است و در صورتی که بدون اجازه کتبی از آن کپی برداری شود طبق قانون حق مولف تحت پیگرد قانونی قرار می گیرید. تنها در صورتی می توانید این مقاله را نشر دهید که لینک مقاله در وب سایت سینا شریف زاده را در صفحه مربوطه نشر دهید.

 

۳ نظر

۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper