کدام ویتامین برای چاق ها مهم تر است؟
کدام ویتامین برای چاق ها مهم تر است؟

کدام ویتامین برای چاق ها مهم تر است؟

 

 

بهتر است قبل از صحبت راجع به ویتامینی که برای بدن انسانها، مخصوصا افراد چاق لازم است صحبت کنیم کمی راجع به این موضوع صحبت کنیم که ویتامین ها چه هستند و چرا انسان باید به اندازه ای از برخی از مواد غذایی این ویتامین ها را دریافت کند.ویتامین ها مواد شیمیایی ارگانیک حاوی کربن، هیدروژن و اکسیژن هستند. ویتامین ها در تمام موجودات زنده، گیاهان و حیوانات مانند درختان، میوه جات، سبزیجات، مرغ، ماهی، گاو و همچنین نیز شما وجود دارد.

 

این مقاله را حتما بخوانید : چرا باید برای لاغری غذا هضم شود ؟

 

ویتامین ها انواعی از عملکرد بدن را تنظیم می کنند. ویتامین ها برای ساخت بافت های بدن مانند استخوان ها، پوست، غدد، اعصاب و خون ضروری اند. ویتامین ها همچنین به متابولسیم ( هضم ) پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها کمک می کنند. تا شما بتوانید انرژی را از غذا بدست آورید.ویتامین ها از بیماری های کمبود در تغذیه جلوگیری می کنند، ترمیم را تقویت می کنند و سلامتی شما را تضمین می کنند.

 

بدن شما به حداقل ۱۱ ویتامین خاص نیاز دارد:  ویتامین D، ویتامین A، ویتامین E، ویتامین K،  ویتامین C، و اعضای خانواده ویتامین B، B1،B2، نیاسین ، ویتامین B6، فولات و ویتامین B12 . البته هر روز که می گذرد ممکن است ترکیبات جدید نیز کشف شوند که آنها را ویتامین بنامند.

 

متخصصان تغذیه، ویتامین ها را به انواع محلول در چربی و محلول در آب طبقه بندی می کنند. ( به این معنی که تعدادی از آنها محلول در چربی است و تعدادی دیگر محلول در آب ) بنابراین اگر شما میزان زیادی ویتامین محلول در آب دریافت کنید از طریق ادرار دفع می شوند و اگر میزان زیادی ویتامین محلول در چربی دریافت کنید در چربی های بدنتان ذخیره می شوند.

 

دریافت اضافه ویتامین های محلول در چربی می تواند باعث بروز مشکلاتی در بدن افراد شوند. ویتامین های محلول در چربی  k، D، A، E  نام دارند.

مابقی ویتامین ها محلول در آب هستند و دریافت اضافه آنها توسط بدن مشکلی به وجود نمی آورد زیرا می توانند از طریق ادرار دفع شوند.

 

اما ویتامین مهمی که باید در دوران چاقی مراقب آن باشیم و آن را به خوبی بررسی  کنیم ویتامین D می باشد.

 

ویتامین د به این دلیل ویتامین مهمی است که بسیار کمتر از نیاز بدن مان در بدن ساخته می شود و نیازمند دریافت نور خورشید است. همچنین برای کارکرد بهتر کلسیم در بدن احتیاج است میزان مناسبی ویتامین D دریافت کنیم. در صورت کمبود این ویتامین فرد چاق باید آن را از طریق مصرف مکمل دریافت کند. اما چرا این ویتامین برای افراد چاق مهم ترند؟! به گفته دکتر فرهاد نصر استاد دانشگاه هاروراد آمریکا، چربی هایی که در قسمت های مختلف بدن ذخیره هستند مخصوصا چربی های شکمی تمایل دارند تا میزانی از ویتامین D دریافتی که در بدن ساخته می شود را دریافت و در خود ذخیره کند. بنابراین چربی های بدن هر چه بیشتر باشد احتمال اینکه فرد چاق که در برابر نور آفتاب قرار نمی گیرد دچار کمبود ویتامین D باشد بیشتر است. تحقیقات مختلفی نشان داده است که بیش از ۸۰% افراد دچار کمبود ویتامین د هستند.  یکی از بزرگترین دلایلش تابش کمتر از نیاز آفتاب به بدن است. دکتر فرهاد نصر در ادامه می گوید به طور معمول روزانه باید ۱۵ دقیقه به طور مداوم و در برابر نور خورشید تا  قبل از ساعت ۱۴ قرار بگیریم تا بدن بتواند با استفاده از نور خورشید نیاز خود را برای دریافت ویتامین D برطرف کند. 

 

این مطلب را بخوانید :  رژیم غذایی یویو چیست و با بدن تان چه می کند؟

این مقاله را از دست ندهید : اختلال در چربی سوزی و . . .

 

ساده ترین راه برای اینکه بفهمیم کمبود ویتامین D داریم ؟

 

شاید بهترین حالت برای اینکه افراد بفهمند دچار کمبود ویتامین D هستند یا نه، انجام آزمایش خون زیر نظر یک پزشک عمومی یا متخصص تغذیه باشد. اما همین حالا نیز بدون آزمایش می توانید بفهمید دچار کمبود ویتامین D هستید یا نه! چطور؟ کافیست بنشینید و در وضعیتی راحتر قرار گیرید. سپس با انگشت شصت دستتان به آهستگی به قسمت میانی یا تحتانی استخوان جناغ تان ( وسط سینه های تان ) فشار وارد کنید. در صورتی که این فشار آهسته باعث درد استخوانی یا فشار زیادی بر روی استخوان تان شد به احتمال ۹۰  % دچار کمبود ویتامین د هستید. جالب اینجا بود که خودم  که در یکی از گرمترین و آفتابی ترین شهرهای دنیا زندگی می کنم  با انجام این کار ساده فهمیدم دچار کمبود ویتامین د هستم.

 

این مطلب را بخوانید :  5 استراتژی اشتباه کاهش وزن

 

چگونه این نیازمندی به ویتامین D را برطرف کنیم؟

 

یکی از راههای عاقلانه این است که هر کمبودی در بدن را با راههای طبیعی برطرف کنیم و کمتر به مصرف مکمل های غذایی روی بیاوریم. البته غذاهای مفیدی همچون ماهی نیز حاوی ویتامین D هستند. با این حال پس از در معرض قرار گرفتن نور خورشید، یکی از کارهایی که می توانیم انجام دهیم مصرف مکمل هایی است که به صورت کپسول و قرص در داروخانه ها بفروش می رسد. البته راجع به نوع تزریقی این ویتامین هشدار های زیادی داده شده است و پیشنهاد می شود حتما از نوع خوراکی ویتامین د استفاده کنید. بهتر است در صورت کمبود ویتامین D روزانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین D مصرف کنید. این میزان مصرف می تواند پس از رسیدن به حالت بهبودی تا ۴۰۰ میلی گرم کاهش پیدا کند.

 

این مطلب را بخوانید :  10 غذای شگفت انگیز برای ساختن شکم صاف

 

 

 

 

telegramradio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

يك نظر

یک دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper