۵ باور که مانع لاغری است
۵ باور که مانع لاغری است

۵ باور که مانع لاغری است

باورهای ما به حدی قدرتمند هستند که می توانند ما را از یک قهرمان یا دانشمند به یک انسان کودن تبدیل کنند. در واقع این ما نیستیم که کودن هستیم بلکه این باورهای ماست که ما را به یک کودن تبدیل می کند. اگر از کودکی توسری خور بار آمده باشید و دیگران بخاطر اشتباهات بسیار کوچکی که انجام داده اید، فاجعه سازی کرده باشند، احتمالا در بزرگسالی رفتارهای خطرناکی انجام خواهید داد. اگر با وب سایت کاهش وزن سینا شریف زاده آشنا باشید می دانید به جای بسنده کردن به کالری یا مواد تشکیل دهنده ی مواد غذایی، ما به ریشه ای ترین مشکلات چاق ها می پردازیم. چیزی که در ذهن شما باعث رسیدن یا عدم رسیدن به موفقیت تان می شود را بررسی می کنیم و می خواهیم به این درک برسیم که چگونه می توانیم هویت لاغر خود را تقویت کنیم. در این مقاله به ۵ باور که مانع لاغری هستند می پردازیم.

مانع اول

اگر این غذا را حالا نخورم این فرصت را از دست می دهم

ترس بزرگترین مانع بلوغ فکری هر موجود زنده است. اگر یک ببر بزرگ را از کودکی در خانه نگه دارید فکر می کنید چه بر سر این ببر می آید؟ ببر خانگی که همیشه غذا در دسترس خود دارد و فعالیت کمی دارد معمولا دیگر نمی تواند برای شکار کردن از حداکثر توانایی خود برای زنده ماندن استفاده کند. اگر به این ببر کمتر غذا بدهید مانند کودکی ناتوان از این رفتار تبعیت می کند زیرا ببر ترسو رشد کرده است. هیچکسی جز شما را بعنوان والدین خود نمی داند و فکر می کند تنها شما می توانید از او نگهداری کنید.

رفتار ما با غذا نیز به این شکل است. ترس از اینکه اگر حالا غذا یا هر چیزی نخورم قرار است چه اتفاق بدی بیفتد می تواند ریشه در کودکی ما داشته باشد. این ترس می تواند باورهای اشتباه ما درباره غذا باشد. باور ترسناکی که قبلا درباره خوردن داشتم این بود که تصور می کردم اگر حالا چیزی نخورم ممکن است بر اثر لاغری بمیرم. این تصور برای کسی که به مرز ۲۰۰ کیلوگرم رسیده بود و حالا می خواست لاغر شود خیلی عجیب به نظر می رسد. وجود همه ما پر از باورهای عجیب است. تفکر اگر این غذا را حالا نخورم این فرصت را از دست می دهم نشان می دهد پر از ترس از دست دادن هستیم و می خواهیم هر چیزی را بیشتر داشته باشیم. حالا این سوال را برای خود مطرح کنید اگر آنقدری داشته باشید که از آن لذت ببرید بهتر است یا اینکه زیاد داشته باشید و همیشه احساس نگرانی کنید!؟

مانع دوم

چون لاغرها هر چیزی می خورند من هم باید بخورم

لاغرها هر غذایی که دوست دارند می خورند و این باور بیشتر انسان هایی است که چاق هستند. اما این همه حقیقت درباره لاغر بودن انسان های لاغر نیست. خیلی از چاق ها تحمل خوردن غذاهای مختلف را در فاصله زمانی کوتاه دارند. اما لاغرها اینگونه نیستند. خیلی از چاق ها غذاهایی که با یکدیگر همخوانی ندارند و باعث مشکلاتی در گوارش می شوند را با یکدیگر مصرف می کنند و حتی احساس بد بعد از خوردن را تحمل می کنند، اما افرادی که لاغر هستند معمولا این کار را انجام نمی دهند. لاغرها اگر غذایی بخورند که احساس بدی به آنها بدهد، احساس بد خود را بروز می دهند و حتی گاهی آنچه خورده اند را بالا می آورند. بنابراین این تصور اصلا صحیح نیست که همه لاغرها همه غذاها را دوست دارند یا هر غذایی می خورند.

اما لاغرها بسیار راحت تر ازغذاها می خورند و لاغر می مانند زیرا اندازه ای که به آنها احساس رضایت می دهد، غذا می خورند. چاق ها نیز می توانند اینگونه غذا بخورند تنها باید باورهای اشتباه و محدود کننده را کنار بگذارند. خوردن بسیاری از غذاها در یک وعده و در کنار هم باعث می شود بار زیادی وارد معده شود و دستگاه گوارش وقتی سنگین می شود نمی تواند به خوبی کار کند.

مانع سوم

طبق زمان بندی غذا می خورم

این روزها در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام اغلب افرادی که می خواهند وزن کم کنند یا کاهش وزن داشته اند یا افرادی که خود را متخصص کاهش وزن می دانند به دیگران توصیه می کنند وعده های غذایی معین در فاصله زمانی کوتاه مصرف کنند. آیا این باور صحیح است؟ در کتاب راز کاهش اشتها توضیح دادم که ضرب المثل کم بخور همیشه بخور برای اغلب چاق ها کار نمی کند. انسان ها هر چیزی را به شکلی که دوست دارند تفسیر می کنند. همین ضرب المثل این باور اشتباه را در بسیاری از انسانها به وجود آورده که خوردن هر چیزی و خوردن همیشگی چیز خوبی است. وقتی در فواصل کوتاه حتی در اندازه های کم چیزی می خورید همیشه لوزالمعده در حال ترشح انسولین است. این هورمون یکی از هورمون های موثری است که باعث ذخیره چربی در بدن می شود. خوردن وعده های زیاد در مدت زمان های کوتاه باعث می شود تا نوسان قند در بدن به میزان زیاد به وجود بیاید یعنی چند بار در روز و اینگونه بر روی اشتها نیز تاثیرگذار است. این مشکل برای افرادی که دچار مقاومت به انسولین هستند و شکم بزرگی دارند کاملا مشهود است.

ضرب المثل کم بخور همیشه بخور در صورتی صحیح است که از مواد کاملا طبیعی استفاده کنید. استفاده از مواد کاملا طبیعی وقتی بدن نیازهایش را فریاد می زند بهترین راه برای حفظ سلامتی بدن است. انسان هایی که لاغر هستند و فعالیت مناسبی دارند معمولا در طول روز زیاد گرسنه نمی شوند. آنها اگر در فواصل زمانی کوتاه و برای چندین روز چیزی بخورند احتمالا چاق‌تر می شوند.

در گذشته نظریه ای بر این عقیده بود که اگر انسان ها هر روز کمی الکل مصرف کنند بدن سالمتری دارند. این نظریه بر طبق تحقیقات بزرگی که دانشمندان علم پزشکی و روانشناسان انجام دادند رد شد. تحقیقات نشان داد مصرف کم الکل به مرور زمان تبدیل به یک عادت می شود و فرد مصرف کننده تمایل دارد میزان بیشتری الکل بنوشد. فرد مصرف کردن الکل به مرور زمان علاوه بر بروز بیماری های جسمانی باعث می شود فرد از نظر روانی دچار اختلالاتی شود. اگر فرد لاغری هستید می توانید در زمان هایی که همیشه غذا می خوردید، این رفتار را انجام دهید. اما اگر دچار اضافه وزن شده اید و تلاش برای لاغز شدن به بن بست خورده است به احساس گرسنگی و سیری و اشتهای خود بیشتر توجه کنید.

مانع چهارم

سیر شدن یعنی پر شدن

پسرم تا جایی بخور که جا داری! این توصیه پدر یکی از شاگردان کاهش وزنم است. همانطور که گفتم بسیاری از باورها و عادت های ما از زمان کودکی رشد می کنند. این باور که باید غذای توی ظرف را کامل بخوریم یا اگر خوب غذا نخوریم قوی نمی شویم، چیزی است که لازم نیست دیگران به ما گفته باشند. ما بسیاری از عادت ها را از نگاه کردن روی دست دیگران می آموزیم. تصور کنید به یک باشگاه ورزشی می روید و فردی خجالتی هستید. معمولا با تماشای دیگران حرکات را می آموزید. در واقع نگاه کردن بخش مهم یادگیری رفتارها و حرکات است. تماشای اینکه پدر یا مادر ما مطالعه می کند احتمالا ما را ترغیب می کند ما هم مطالعه کنیم. اگر والدین ما در خوردن زیاده روی می کنند می تواند باعث شود ما هم از آنها پیروی کنیم. سیر شدن به معنی پر شدن کامل معده نیست. سیر شدن یعنی رفع شدن احساس گرسنگی.

مانع پنجم

چاقم چون گرسنگی نمی کشم

کسی که بدنی عادی دارد و در سطح متوسط تا غنی یک جامعه است، گرسنگی نمی کشد تا لاغر باشد. در واقع موجودات زنده گرسنگی را یک حالت دردناک و آزاردهنده می دانند که برای التیام بخشیدن این حس باید غذا خورد. این احساس در تمامی موجودات زنده به همین شکل است. احساس گرسنگی این را به ما می گوید که چیزی بخور تا بتوانی رشد کنی و بافت های مختلف را پر از انرژی کنی تا بهتر کار کنند. این باور را کنار بگذارید که لاغر شدن حاصل گرسنگی کشیدن است. اضافه وزن حاصل بی توجهی به گرسنگی هایی است که آنها را بی توجه پاسخ داده ایم. برای رسیدن به وزن طبیعی کافیست گرسنگی های واقعی را شناسایی و آنها را التیام دهید.

این مطلب را بخوانید :  چرا دورهمی خوردن چاق می کند؟

بدون نظر

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper