۵ مانع روانی کاهش وزن
۵ مانع روانی کاهش وزن

 

آیا می دانستید یک تفاوت بزرگ بین انسان های موفق و انسان های غیر موفق وجود دارد؟ بله فقط یکی و آن تفاوت در نوع نگرش آنهاست.به طور مثال یک فرد موفق به جزئیاتی فکر می کند که یک فرد ناموفق هیچگاه سعی نکرده آن جزئیات را ببیند.یکی از آن جزئیات این است که بدانیم هر کاری که می کنیم، مانند هر فکری که می کنیم بر ما تاثیراتی مخرب یا سازنده دارد.حتی تفکرات و اعمالی که از نظر ما یک فکر یا عمل خنثی می باشد، می تواند بر روند رسیدن به اهدافی که در زندگی داریم تاثیر بگذارد.

در مقاله ۵ مانع روانی کاهش وزن می خواهیم ۵ مانع از صدها مانع روانی کاهش وزن را بشناسیم که به طرز عجیبی بر روند کاهش وزن ما تاثیر بد می گذارند.

 

مانع اول : تفکرِ “نمی توانم”

 

کاملا حق با شماست. شما یک ناتوان به دنیا آمده اید اما به مرور زمان آموخته اید چهار دست و پا حرکت کنید.در واقع وقتی چهار دست و پا حرکت می کردید، نمی توانستید راه بروید.مانند زمانی که خودتان را بر روی زمین می کشیدید و نمی توانستید چهار دست و پا راه بروید.این برای هر انسانی کاملا طبیعی به نظر می رسد.آنتونی رابینز یک مربی بسیار مطرح موفقیت است که درباره حالت های مختلف انسان می گوید : شما دقیقا به همان حالتی در می آیید که فکر می کنید.اگر همیشه فکر کنید نمی توانم پس در حال سوق دادن خودتان به یک ناتوانی ساختگی هستید.اگر می گویید : “نمی توانم وزن کم کنم چون سخت است” پس در حالت خاموش کردن کلیدی در مغزتان هستید که به جای کنجکاوی به دنبال زنده کردن حس غم در شماست! پس در اولین قدم کنجکاو باشید تا راهش پیدا شود.این یک قانون در کائنات است که وقتی شخصی توانسته است کاری را انجام دهد، هر چقدر سخت به نظر برسد پس دیگران هم می توانند آن کار را انجام دهند.

 

 

مانع دوم : تفکرِ “نمی شود”

 

از نمی توانم خطرناکتر، گفتن “نمی شود” است.یکی از بزرگترین موانع روانی، عقیده “نمی شود” است.فرد بر این عقیده است “نمی شود که نمی شود” فکر “نمی شود”  وقتی می خواهد مانع کاهش وزن شما شود، ژنتیک تان را یادآوری می کند. به شما می گوید “ببین تو ژنتیک بدی داری” “تو نمی توانی با وجود همه سختی ها به جایی که می خواهی برسی” این عقاید به طرز عجیبی به دلیل فقر فرهنگی که بر اثر کمبود مطالعه به وجود می آید، در بین مردم رواج بیشتری دارد.مخصوصا اگر این شرایط برای فردی باشد که در محدوده خطرناک زندگی می کند.محدوده خطرناک جایی است که جیم ران یکی از بزرگترین اساتید روانشناسی و آموزش موفقیت در جهان می گوید شما شبیه به یک ابر اسفنجی هستید که مایعات را به خود جذب می کند. ۵ نفر از افرادی که بیشترین رابطه را با آنها دارید بیشترین تاثیر را در این ابراسفنجی دارند و باعث می شوند که دیدگاه و اعمال تان به سمت موفقیت یا شکست تغییر مسیر دهد. حالا نگاه کنید به پنج نفری که در اطراف تان زندگی می کنند، آیا آنها تفکرِ “نمی شود” را در شما تقویت می کنند؟ “نمی شود” تنها برای زمانی است که شما مُرده باشید و دست تان از این دنیا کوتاه باشد.اگر زنده هستید پس می شود.

 

مانع سوم : تفکرِ “می دانم”

 

یاد انیمیشنی می افتم که سالها پیش می دیدم.اگر اشتباه نکنم انیمیشن گالیور بود.شخصیتی در آن بود که مرتبا در حال گفتن جملات منفی بود و هر انسانی را مایوس می کرد.او همیشه جملاتی می گفت که با “من میدونم” آغاز می شد که به دنبال آن یک جمله مایوس کننده به همراه داشت. در واقع این انیمیشن پیام های زیبایی در خود داشت اما یک شخصیت منفی نقش افرادی را بازی می کرد که بدون دانستن آینده از این می گفت که می داند و مطمئن است یک اتفاق بد می افتد!

عقیده “من می دانم” علاوه بر اینکه می تواند حامل یک پیام منفی باشد می تواند یک مکانسیم دفاعی باشد که اجازه ورود اطلاعات جدید را نمی دهد. فردی که سالهاست ورزش می کند و بدنش هنوز سلولیت دارد و تصور می کند با ورزش کردن موفق می شود و بر این عقیده است که درباره تغذیه همه چیز را می داند، تنها زمانی موفق می شود که درک کند کجای کار اشتباه می کند.اگر گفتن می دانم را کنار بگذارد می تواند به این درک برسد که با کاهش مصرف لبنیات و میوه ها و مصرف بیشتر سبزیجات می تواند سریعتر به هدفش برسد.درباره عقیده من می دانم می شود کتاب‌های زیادی نوشت!

 

 

مانع چهارم : تفکرِ “لیاقتش را ندارم”

 

تقریبا در همه عمر این حس کم و بیش در ما وجود دارد.قطعا اگر فردی در رسیدن به خواسته هایش تلاشی کرده باشد و به آن نرسیده باشد، این مانع ذهنی در او ایجاد می شود که احتمالا لیاقتش را نداشته است.چند روز پیش با یکی از هنرجویان دوره جزیره کاهش وزن صحبت می کردم که برای اجرای آنچه آموخته بود دچار تعلل می شد.وقتی درباره اینکه چرا هنوز آموزش ها را عملی نکرده است متوجه شدم که این خانم زیبا تصور می کند لیاقت داشتن یک زندگی خوب را ندارد.این خانم زیبا گفت : پیشنهادهای زیادی برای دوست شدن یا خواستگاری های رسمی را رد کردم چون همیشه این سوال را از خودم  می پرسم که چه چیز زیبایی در بدن یا چهره من وجود دارد که افراد را جذب خود می کند.این تفکر به دلیل سرکوب هایی که توسط والدین و اطرافیان اتفاق افتاده، تقویت می شود.

تفکر “لیاقتش را ندارم” در صورتی که در شما تقویت شده باشد، سبب می شود افرادی به خواسته های شما دست پیدا کنند که به اندازه شما تلاش می کنند اما تصور می کنند لیاقت دارند تا بهترین ها نصیب شان شود. همیشه به این فکر کنید که شما مانند همه انسان هایی که موفق هستند، لیاقت این را دارید که به خواسته های تان برسید.وقتی فکر کنید که لیاقت ندارید پس برای بهترین شدن تلاش نمی کنید.

 

 

مانع پنجم : تفکرِ “به‌هیچ وجه نمی توانم بگویم  نه “

 

اینکه نتوانید نه بگویید یک رفتار است که از باورهای اشتباه شما سرچشمه می گیرد.باور اینکه اگر نه بگویم ممکن است هر کسی که نه را از زبان من می شنود ناراحت شود به دلیل این دلیل است که فکر می کنیم از چیز مهمی محروم خواهیم شد! تقریبا اغلب پیشنهادهایی که در طول یک روز به ما می شود پیشنهادی نیست که بتوانیم آن را قبول کنیم. مثل زمانی که یک کار مهم داریم و باید به آن برسیم اما در همان زمان یک پیشنهاد برای وقت گذارانی با یک دوست صمیمی را می پذیریم.

همانطور که می دانید یکی از عوامل چاقی، درک نکردن و بی اعتنایی به احساس خستگی است.فردی که خسته است و به اجبار تن به بله گفتن می دهد و دیگران را همراهی می کند، قطعا هوشیاری نسبتا پایین تری نسبت به زمانی که خسته نیست و سرحال است دارد.وقتی هوشیاری پایین بیاید معمولا انتخاب های افراد دچار اختلال می شود؛ یعنی انتخاب های صحیح کمتری انجام می دهد.مانند مقایسه میزان تمرکز ما در ساعات آغازین روز و مقایسه با ساعت های پایانی که بدن در سراشیبی خستگی می افتد و در زمان های پایانی روز احتمال اشتباه کردن بیشتر است. پس اگر این باور که در صورتی که دیگران از من “نه” بشنوند باعث ناراحتی شان می شود، می تواند سبب این شود تا کیفیت زندگی شما دچار اختلال بزرگی شود و حتی سوخت و ساز شما را دچار اختلال کند.پس به تعداد بله هایی که می گویید اما منظورتان “نه” است به خوبی دقت کنید.

 

اگر در دوره مقدماتی رایگان کاهش وزن ثبت نام نکرده اید اینجا کلیک کنید.

 

این مطلب را بخوانید :  برای کاهش وزن چگونه ورزش کنیم؟

برای شرکت در دوره پیشرفته جزیره کاهش وزن اینجا کلیک کنید.

 

 

بدون نظر

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper