۵ استراتژی اشتباه کاهش وزن
۵ استراتژی اشتباه کاهش وزن

۵ استراتژی اشتباه کاهش وزن

 

 استراتژی های ناکار آمد برای کاهش وزن کدامند؟ چرا وقتی برای رسیدن به کاهش وزن تلاش می کنیم خیلی زود خسته می شویم؟ چگونه باید باورهای جدید را کاربردی کنیم؟ مقاله جدید کاهش وزن به شما کمک می کند متفاوت نگاه کنید.

 

 

۱.نگاه کردن به ساعت

 

شاید فکر کنید به موقع غذا خوردن خیلی خوب باشد.اما زمان چیست؟ زمان نشان دهنده چرخش کامل زمین در یک شبانه روز است.رفتارهای ما با تصمیم گیری ما اتفاق می افتد و ارتباط زیادی با زمان ندارد.یک نفر تصمیم می گیرد صبح یا بعد از ظهر ورزش کند یا بخوابد.این تصمیم گیری آگاهانه یا ناآگاهانه به این دلیل گرفته می شود که فکر می کنیم بهتر است.

 

از گذشته ضرب المثل ها و تعاریفی وجود داشته که همگی صحیح نیست.درباره خوردن غذا توصیه هایی برای خوردن یا نخوردن در هر زمان از روز شده است.بعضی تفاسیر می گویند در ساعت روشن روز چیزی بخورید و برخی ۳ یا ۵ وعده خوردن را پیشنهاد می دهند.

 

نگاه کردن به ساعت و تصمیم گیری برای اینکه راس ساعتی خاص غذا بخوریم یکی از استراتژی های رایجی است که افراد چاق به آن باور دارند.اما چرا سر وقت غذا خوردن رفتار درستی نیست؟

 

افراد چاق دارای میزان زیادی چربی هستند.چربی ها علاوه بر انرژی زیادی که در خود دارند، تولید کننده هورمونی هستند که احساس سیری به وجود می آورد.لپتین هورمون سیری است و این هورمون در افراد چاق بیشتر ترشح می شود.افرادی که در ساعات مشخصی از روز صبحانه، ناهار یا شام می خورند، بدون توجه به تمایل واقعی بدن و تنها از روی عادت یک وعده غذا می خورند.

 

افراد چاق مانند افراد لاغر نیاز زیادی به غذا ندارند و برای اینکه به بدنشان فرصت چربی سوزی بدهند لازم نیست نگران ساعت باشند.

 

۲.فعالیت بیشتر برای خوردن بیشتر

 

اگر ۱۰۰۰ کالری بخورید برای سوزاندن آن باید حداقل ۲ ساعت با سرعت متوسط ورزش کنید.این باور باعث شده است چاق ها فکر کنند به این دلیل که ۲ = ۲ است، پس آنچه می خوریم می توانیم به همان مقدار کالری بسوزانیم و دیگر چاق نشویم. اما چرا این تفکر صحیح نیست؟!

 

۵ ماه پیش فردی را در باشگاه دیدم که شکمی بزرگ داشت و روی تردمیل در حال راه رفتن بود.شروع به صحبت کرد و گفت نمی تواند از ناهار هر روز ظهر بگذرد و بسیار پرخوری می کند.فکر می کرد که راه رفتن روی تردمیل معجزه می کند.۵ ماه ورزش روی تردمیل باعث شده بود که شکمش حتی بزرگتر شود.اما چه اتفاقی می افتد که افراد با ورزش کردن نمی توانند به وزن دلخواه برسند؟

 

آیا قانون کالری ها اشتباه است؟ یکی از اشتباهات رایج در کالری شماری این است که افراد کالری آنچه می خورند و آنچه می سوزانند حساب می کنند و تصور می کنند که با کسر این میزان از کالری برای همیشه لاغر می شوند.اما چرا اینگونه نیست؟!

 

۱.کالری ذخیره شده در بدن منبع بسیار بزرگی است

۲.بدن با ساز و کارهای هورمونی کار می کند نه کالری ها

۳.کاهش میزان زیادی کالری و انجام فعالیت باعث واکنش هیپوتالاموس می شود

 

لطفا این باور غلط را کنار بگذارید و خودتان را روی تردمیل زجر ندهید.رفتارهای خوردن را تعدیل کنید و نگران این نباشید که اگر ورزش نکردید قرار است چاق شوید.لاغرهای زیادی در دنیا ورزش نمی کنند!

 

 

۳.آماده نشدن برای کاهش وزن !

 

یکی از استراتژی های عالی برای کاهش وزن رسیدن به این باور است که باید فرد منظم تری باشید.نظم به این معنی نیست که حتما راس ساعتی خاص بیدار شوید یا بخوابید.نظم در دوره کاهش وزن به شما کمک می کند میزان استرس فوق العاده کمتری تجربه کنید.استرس کمتر باعث می شود راحت تر وزن کم کنید.

 

یک نکته مهم برای منظم بودن در دوره کاهش وزن این است که از قبل برای آنچه قرار است انجام دهید یک برنامه کوتاه مدت داشته باشید. اگر قرار است فردا چند ساعت مطالعه کنید یا برای انجام یک کار اداری به مرکز شهر بروید کافیست از امروز مواد غذایی مورد نیاز را تهیه کنید.امروز می توانید غذای فردا را آماده کنید تا تنها یک دردسر داشته باشید! دردسر گرم کردن غذا و خوردن یک غذای سالم خیلی بهتر از استرس نداشتن غذای سالم است.

 

این مطلب را بخوانید :  چرا وقتی شب خوب غذا خورده ایم صبح گرسنه تریم؟

۴.درگیری شدید ذهن

 

کاهش وزن احتیاج به ذهنی پویا دارد.درگیری های ذهنی به دلایل مختلف باعث می شود تمرکز و حواس خود را بر روی هدف اصلی نگذاریم.فکر کنید یک قرار کاری مهم دارید و باید در آن به نحو احسن صحبت کنید.در طول روز ذهن تان درگیر این است که چگونه بهتر صبحت کنم.اگر خراب کنم چه می شود.نگرانی و تشویش سراغ شما می آید و میزان تمرکز شما کاهش می یابد.

اگر بخواهید به یک قرار کاری مهم فکر کنید اصلا چیز بدی نیست.اما برای اینکه بتوانید درگیری شدید ذهن را تحت کنترل در بیاورید از یک تکنیک عالی برای کنترل ذهن استفاده کنید.این تکنیک کامل را در کلاس آنلاین مغز ضد استرس توضیح داده ام و می خواهم در همین مقاله به بخشی از آن اشاره کنم.

 

تکنیک ساعت نگرانی

 

وقتی نگران هستید تمرکز کافی ندارید.تمرکز ناکافی باعث می شود نتوانید رفتارهای مربوط به کاهش وزن را به درستی انجام دهید.برای اینکه نگرانی را کاهش دهید باید تمرین ساعت نگرانی را انجام دهید.برای کنترل نگرانی ها یک کاغذ بردارید و با قلم روی آن همه نگرانی های خود را یاداشت کنید.سپس یک زمان را در ذهن تان در نظر بگیرد و روی کاغذ بنویسید که در چه ساعتی از روز می خواهید به این نگرانی ها فکر کنید.مثلا می توانید ساعت ۵ عصر را در نظر بگیرید.۵ عصر ساعت نگرانی را روی کاغذ یاداشت کنید.

تمرین این تکنیک کمک می کند تا ذهن مان را آموزش دهیم لازم نیست در هر ساعت از روز به چیزی که نگران کننده است فکر کند زیرا باعث بهبود شرایط نمی شود.

 

این مطلب را بخوانید :  چرا باید این 6 ماده غذایی را حذف کنید؟

۵.عادت به یاداشت نکردن

یکی از عادت های اشتباه افراد شکست خورده این است که فکر می کنند حافظه ای قوی دارند.یاداشت کردن یک استراتژی عالی برای یادآوری، قانونمند بودن و نظم است.اما یاداشت کردن چه کمکی به کاهش وزن می کند؟

 

وقتی برای مدتی مراقب رفتارهای خوردن هستید و زندگی تا را بهتر مدیریت می کنید، چیزی که باعث می شود در کاهش وزن وقفه ایجاد شود عادت کردن به شرایط است.شاید تعجب کنید و بگویید این خوب است که به شرایط کنترل و مراقب از خوردن عادت کنیم اما اینجا چند مسئله مطرح است.

 

۱.به رفتارهای تکراری عادت می کنیم ( مثل خوردن راس ساعت )

۲.فکر می کنیم یک رفتار همیشه نتیجه بخش است ( مانند رژیم های غذایی )

۳.هنگام توقف کاهش وزن نمی دانیم چه عملکردی داشته ایم ( یاداشت نکردن مواد غذایی مصرف شده )

۴.نمی دانیم چه چیزی باعث استرس و تشویش ما شده است ( غصه خوردن برای گذشته یا نگران آینده بودن )

 

نتیجه گیری

استراتژی ها در زندگی ما نقش اساسی بازی می کنند.گاهی استراتژی ها فدای باورهای اشتباه ما می شوند.انسان موفق انسان کنجکاو است. کنجکاوی در هر زمان به ما کمک می کند به بهبود فکر کنیم.کمال گرایی را کنار بگذارید و برای آموختن بیشتر مطالعه کنید یا دوره های آموزشی کاهش وزن را ثبت نام کنید.آموختن آنچه نمی دانیم بهتر از عرق ریختن بر روی تردمیل است.

 

 

نویسنده : سینا شریف زاده

 

این مطلب را بخوانید :  3 ورزش برای سفت کردن و فرم دادن بازوها

از اینکه نظرات تان را با ما به اشتراک می گذارید خوشحالیم.

 

 

۲ نظر

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper