اگر وزنتان کم نمی شود!
اگر وزنتان کم نمی شود!

 

اگر سن شما نیز بیشتر شده و کاهش وزن به یک اتفاق سخت و آزار دهنده بدل شده است، این اتفاقی عجیب نیست. اینکه چرا وزن ما کم نمی شود و یا به آن اندازه ای که انتظار داریم نمی توانیم وزن کم کنیم، در طول زندگی تبدیل می شود به یک سندرم آزار دهنده. با هر بار رژیم گرفتن و به هر بهانه رها کردن برنامه رژیمی مان این سندرم تقویت می شود. راجع به یک اتفاق کاملا علمی صحبت می کنیم. اتفاقی که در صورت لزوم می تواند ما را درگیر یک چالش کند.

 

شروع یک فرآیند

 

 هر گاه تصمیم می گیریم برای کاهش دادن وزنمان قدمی برداریم اولین چیزی که به ذهن مان خطور می کند، رعایت رژیم غذایی است.به اصطلاح رعایت رژیم غذایی از این نظر در باور عموم جا افتاده که بارها در هر رسانه ای و از زبان هر متخصصی بیان می شده و می شود. کافیست به دنبال واژه هایی همچون کاهش وزن و رژیم غذایی در جستجوگر ها باشید تا متوجه شوید هزاران وب سایت که مطالب قدیمی و غیر علمی و اکثرا غیر عملی را چگونه به خوردتان می دهند. خط مشی در اکثر این وب سایت ها کپی کردن مطالب از روی دست همدیگر و نشر تفکراتی است که مردم دوست دارند بشنوند. اما شاید برای شما نیز عجیب باشد. ممکن است بگویید مگر ما به عنوان مردم دوست داریم چه بشنویم!؟

 

تحقیقات در معتبر ترین دانشگاهها و موسسات روانشناسی دنیا ثابت کرده اند که مردم دوست ندارند چیزهایی را بشنوند و ببینند که غیر عادی به نظر برسد. هیچگاه یک غذا فروشی به شما می گوید که اگر غذای ما را بخورید چاق می شوید!؟ مطمئنا اینطور نیست. زیرا اینگونه حقیقتی را به شما گفته اند که به احتمال زیاد دیگر به آن رستوران نخواهید رفت. این یعنی حتی اگر چیزی را به شما بگویند که شما آن را می دانید و باور دارید اما در زمان مناسب و مکان مناسب به شما گفته نشود دچار تشویش و ناراحتی می شوید. حال تصور کنید که به شما گفته شود که رژیم های غذایی که تا کنون گرفته اید فارغ از اینکه از چه تکنیک و یا شیوه ای بهره می برده است، به شما کمکی نکرده و شما دوباره چاق شده اید.

 

این مطلب را بخوانید :  1 روش برای خوردن هوشیارانه

رژیم هایی که دوست دارند شما چاق بمانید!

 

اگر در مقاله داستان مقاله کاهش وزنی که مسیرم را تغییر داد! مطالعه کرده باشید به شما گفتیم که بیش از ۹۰% رژیم گیرندگان در کمتر ۶ تا ۱۲ ماه اول شکست می خورند. همچنین این نکته را در همایش رکورد داران لاغری ایرانی توضیح دادیم که تحقیقات نشان داده که از هر ۵ نفری که رژیم غذایی می گیرند، بعد از ۵ سال ۴ نفر از آن ۵ نفر بین ۲۰ تا ۴۰ % چاق تر از پنج سال قبل خود هستند!

با دانستن این نکات اما چرا هنوز مردم دنیا رژیم غذایی می گیرند؟! تا کنون در این باره فکر کرده اید؟ آیا کنکاش کردن در لا به لای سالهای دور و نزدیک شما را متعجب نمی کند که چرا به این شکل در آمده اید؟ اما چرا رژیم های غذایی با اینکه هنوز طرفدار دارند، بی نتیجه هستند؟ امیدوارم مطالعه ادامه مقاله بتواند به شما چیزهایی بیاموزد که ذهن نا آرام تان آرامش پیدا کند!

 

bmr چیست؟

برای اینکه با سوخت پایه یا بی ام آر بیشتر آشنا شویم باید معنی و مفهوم انرژی ( کالری ) را بدانیم.

کالری برای اولین بار در سال ۱۸۲۴ میلادی توسط نیکولاس کلمنت به عنوان واحدی از گرما تعریف شد. بین سال های ۱۸۴۱ و ۱۸۶۷ این لغت به فرهنگ های انگلیسی و فرانسوی اضافه شد.

یک کالُری عبارت است از مقدار گرمای (انرژی) لازم برای اینکه دمای یک گرم آب را از ۱۴٫۵ به ۱۵٫۵ درجه افزایش دهد. یک کیلوکالری برابر است با ۱۰۰۰ کالری است. به بیان دیگر یک کیلوکالری، مقدار گرمای لازم برای افزایش یک درجه سانتیگرادی دمای یک کیلوگرم آب است. یک کالری تقریباً برابر با ۴.۱۸۴ ژول می‌باشد. میزان انرژی غذایی که می خوریم هم با کیلو کالری اندازه گیری می شود. بدن هر انسان نیز نسبت به فاکتورهای متغیر به ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ هزار کیلو کالری انرژی احتیاج دارد.

 

این مطلب را بخوانید :  اگر می خواهید لاغر شوید ورزش را فراموش کنید!

bmr سوخت پایه بدن انسان به نسبت فعالیت ها و فاکتور های جسمانی متفاوتی اندازه گیری و محاسبه می شود. فاکتور هایی که بیش از ۸۰% تحت کنترل خود ماست. انسان می تواند با بالاتر بردن سطح کیفی زندگی خود به بالا بردن سطح سوخت پایه بدن کمک کند. اما سوال بزرگ اینجا دوباره مطرح می شود. اگر می شود با دو دو تا کردن و شمارش کالری ها وزن کم کرد، چه دلیلی دارد که به تعداد افراد چاق در دنیا هر روز افزوده می شود؟ اگر باور ندارید اینجا را کلیک کنید. با این حال تحقیقات زیادی نشان می دهند افراد حتی اگر کالری مصرفی خود را بشمارند نمی توانند برای همیشه لاغر بمانند! این در صورتی است که فرد به شمارش نیز مقید باشد. بیایید یکی از بزرگترین دلایل این امر را بررسی کنیم.

 

همانطور که قبل تر توضیح دادیم سوخت پایه بدن انسان بسته به شرایط مختلف تغییر می کند. یکی از قسمت هایی که در بدن انسان وظیفه تعیین و تغییر سوخت و ساز و دما را به عهده دارد هیپوتالاموس است. هیپوتالاموس در قسمت تحتانی مغز قرار دارد. هیپوتالاموس با ترشح کردن به موقع هورمون ها در سطح خون به بدن کمک می کند تا به شکل بهتری کارهای خود را انجام دهد. یکی از کارهای هیپوتالاموس نیز تنظیم احساسات مختلف ( اشتها _ گرسنگی _ سیری _ خلاء و …. ) است. این غده که تنها اندازه یک بادام است کارهایی را انجام می دهد که باعث می شود احتمال شکست در فرد رژیم گیرنده بیشتر شود! اما چگونه؟!

 

این مطلب را بخوانید :  اراده چیست؟ چگونه اراده را تقویت کنیم؟

هیپوتالاموس متوجه می شود که شما رژیم دارید. وقتی شما با کنترل بر روی مواد غذایی شروع به محدود کردن کالری های دریافتی تان می کنید، هیپوتالاموس که یکی از وظایفش تنظیم دمای بدن است، برای بالا بردن دمای بدن شما، احساس گرسنگی و اشتها در شما را زیاد می کند. بنابراین شما ناچار به دریافت مواد غذایی هستید. زیرا هیپوتالاموس همانند یک ترموستات دمای درونی شما را دچار یک عدم تعادل کرده و شما را می آزارد. این ترموستات تمایل ندارد شما چربی ذخیره کنید اما از اینکه بفهمد درگیری ذهنی با خوردن دارید متنفر است.

 

راه چاره چیست؟

 

 

یکی از معضلات قرن جدید ادعای افرادی است که خود را متخصص می دانند و متاسفانه هنوز نتوانسته اند گره معضل اضافه وزن را باز کنند. این نکته را هر روز بیشتر می بینیم که افراد چاق می گویند مشکل اضافه وزن در آنها همانند یک گره بزرگ در حال کور شدن است! افراد چاق برای باز کردن این گره کور اول باید به رفتارهای روزمره شان نگاهی بیندازند. این نگاه نباید با خشم همراه باشد. با دید منتقد به رفتارهای تان نگاه نکنید. بلکه با دید یک ناظر بر اعمال تان ببینید در طول روز چه کارهایی می کنید که باعث شده بدنتان به دستگاه ذخیره چربی تبدیل شود. آنچه باعث می شود نتوانید از پس آب کردن چربی های بدن تان بر بیایید، بی توجهی فوق العاده به احساساتی است که بدنتان از خود به عنوان یک بازخورد به رفتارهایتان نشان می دهد. کوشش ما در وب سایت سینا شریف زاده استفاده از علم روز دنیا به همراه استفاده از تجربیات انسانهای موفقی است که توانسته اند موفق باشند.

 

جزیره

۱۶ نظر

۱۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 • سارا گفت:

  سلام خسته نباشید منم چندین سال رژیم میگیرم هی وزنم میارم پایین هی میره بالا بعد از یک مدت خسته میشم ولش میکنم واقعا سخته حالا دیگه خسته شدم واقعا نمی دونم باید چکار کنم

 • afsaneh javadi گفت:

  سلام خسته نباشید من از روشهای پیشهادی شما استفاده کردم و شش کیلو کم کردم . ولی الان وزنم نه بالا میره نه پایین میاید .لطفا راهنمایی کنید چکار کنم ؟
  زمان ورزش کردم اضافه کردم ( روزی یکساعت روی تردمیل راه میرم با دور زیاد )

 • zahra گفت:

  با سلام شما اصلا راجع به قد و وزن و مقدار وزنی که هر شخصی باید کم کند صحبت نمی کنیدمن باید از کجا بفهمم که چند کیلو اضافه وزن دارم

 • shekoofeh گفت:

  سلام.من خانمی هستم باقد ۱۶۰وزن ۸۴.۴کم کاری تیروییددارم ناراحتی معده ویبوست.تقریباهمیشه رژیم بودم وهیچ وقت نتونستم وزنی راکه کاهش دادم نگه دارم…ممکنه وزنم رابتونم کم کنم وثابت نگه دارم?چقدربایددرروزورزش کنم?ایابایدهر روز ورزش کرد?

 • زینب گفت:

  باسلام و خداقوت. خیلی خوشحالم که شما و راهنمایی های ارزشمندتون رو در کنار خودم دارم. پایدار باشید🌹

 • حميده گفت:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت دستاندرکارن از جمله آقاى شریف زاده
  من ( پنجاه و شش سالمه با قد ١۵٧و وزن در حال حاضر ٧٨ ) نمیخوام مانکن بشم ولى نسبت به سال اخیر پانزده کیلو اضافى وزن دارم، خوشحال میشم که از راهنمایهاى ارزشمند شما استفاده کنم.
  از قبل نهایت سپاس را دارم و سلامت باشید

 • حميده گفت:

  با سلام مجدد
  من خارج از ایران زندگى میکنم ( بیرمنگهام – انگلیس ) با این دورى راه درسته از طریق اینترنت میتونم به شما دسترسى داشته باشم چه تضمینى است که پول رو پرداخت کنم ولى بعد…….
  البته جسارت نمیکنم، لطفا جهت راهنمایى بیشتر پاسخ مرا بدهید
  با تشکر
  حمیده

  • sina sharifzadeh گفت:

   سلام

   لطفا منظورتان را کامل بگویید. تا کنون انسانهای زیادی از وب سایت ما خریداری کرده اند و از ما مشاوره دریافت کرده اند. افرادی که در سال ۹۵ در دوره ما ثبت نام می کنند و در خارج از کشور هستند می توانند علاوه بر دریافت ایمیل های آموزشی، از طریق تماس های اینترنتی ( واتس آپ ) از مشاوره های ما بهره مند شوند.

 • وفا گفت:

  سلام.وقت بخیر.من ۳۹ دارم تا حالا رژیم نگرفتم چون ورزش میکردم.هفت سال هست که ازدواج کردم و در این مدت بعلت زایمان وسزارین دچار اضافه وزن شدم.تصمیم گرفتم لاغر بشم دنبال یک راه درست میگشتم تا اینکه با شما آشنا شدم.لطفا منو راهنمایی کنید که در دوران شیردهی میشه از روش شما استفاده کرد؟
  امکان اینکه هزینه دوره فیزیکی را در چند مرحله واریز کنیم هست؟

  • sina sharifzadeh گفت:

   سلام
   شرایط شما یک شرایط نرمال برای استفاده کردن از متد جزیره کاهش وزن است.در حال حاضر دوره های ما تکمیل شده و برای دوره جدید نیز ثیت نام برای افرادی انجام می شود که هزینه دوره را به شکل کامل می پردازند. دوره فیزیکی به صورت یک فلش ۸ گیگابایتی برای افراد ارسال می شود.

 • خالصه لوعلیان گفت:

  باسلام وخسته نباشید
  خواستم بگم با خوندن این مقاله شما ،احساسم نصبت به خودم تغییر کرد و دلسوز مهربونتر شد. البته برای لاغر شدن به فواصل زیاد اقدام کردم ومتاسفانه موفق نشدم و تا جایی که چند سالی است که بی خیال رژیم گرفتن ولاغری شدم ،اما از درون خالی شدم به همراه افسردگی ومدام از اطرافیان مورد سرزنش قرار میگرفتم وهنوز هم طوریکه خودمم باورم شد سست اراده و….. منفی اما حالا نظرم عوض شده وازشما تمنا میکنم یه راهی برای لاغر شدنم پیدا کنید امیدوارم اعتماد من به شما درست باشه. باتشکر ازلطف شما که منو با خودم آشتی دادید.

  • sina sharifzadeh گفت:

   سلام.
   ممنونم از نظر شما درباره این مقاله علمی
   خیلی ها تصور می کنند که اراده ای ندارند یا اراده شان انقدر ضعیف شده که نمی توانند به هیچ خوراکی نه بگویند.اما اراده ۱۰% ماجرای کاهش وزن است.وقتی بیاموزید چگونه باید غذا بخورید و بدون گرسنگی کشیدن وزن کم کنید، متوجه می شوید لاغر شدن لذت بخش است و رنج آور نیست.

   می توانید برای دریافت مشاوره و شرکت در دوره آموزشی لاغری سینا شریف زاده اینجا کلیک کنید.

 • حوریه شیوایی گفت:

  سلام وقتتون به خیر
  من سال هاست بعد از عقد مدام رژیم گرفتم ول کردم چون ی وزن ایده آل و هیکل پرفکت تو ذهنم بود که برسم و همیشه فک میکنم تو هر مقطع اضافه وزن دارم الان که بچه دار شدم به شدت چاق شدم و چندین بار رژیم گرفتم و دیگه خسته شدم چون دیگه از همه چی نا امید شدم که بتونم لاغر شم انواع رژیم ها و دکترهارو امتحان کردم لطفا کمکم کنید

  • sina sharifzadeh گفت:

   سلام
   وقت شما هم بخیر

   ممنونم که مقاله ما رو مطالعه کردید.

   بهتون پیشنهاد می کنم برای راهنمایی و همفکری در تلگرام برای ما عدد ۱۰ رو ارسال کنید تا یکسری مطالب کاربردی برای شما ارسال کنیم.

   شماره تلگرام وب سایت سینا شریف زاده

   ۰۹۱۰۶۰۰۱۴۰۴

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper