مهمترین قدم، قدم اول
مهمترین قدم، قدم اول

 

 

وقتی مشکلاتی مثل اضافه وزن، لاغری یا حتی آسیب دیدگی های جسمانی برای انسان به وجود می آید، یکی از پیشنهاداتی که از طرف انسانهای پیرامون به ما می شود، این است که ورزش کن. ورزش و داشتن تحرک بدنی بر طبق اصولی بنا شده که با رعایت آنها می توان به نتایجی عالی رسید. در این نوشته می خواهیم راجع به ملاک های انتخاب و شروع یک ورزش صحبت کنیم.

 

 

چه ورزشی برای ما مناسب است؟!

 

پرداختن به اینکه چه ورزشی مناسب ماست، جزء مسائلی است که در جامعه ما بسیار محجور مانده و بسیاری از مردم هیچگاه این سوال را از خود نپرسیده اند که واقعا چه ورزشی مناسب ماست؟ وقتی راجع به شروع یک حرکت جدید در زندگی صحبت می کنم، مسائل زیادی وجود دارند تا ما به آن فعالیت جدید عادت کنیم. یکی از این مسائل نیز مسئله مناسب بودن آن حرکت جدید یا فعالیت جدید است که به آن می پردازیم. پاسخ صحیح این سوال را چه کسی می داند؟یکی از بهترین اشخاصی که می تواند راجع به مناسب بودن یک فعالیت برای ما نظر بدهد خود ما هستیم! شاید اینجا این شُبه به وجود بیاید که آیا ما راجع به ورزش و بدن خودمان چقدر می دانیم که بتوانیم نظر مناسبی بدهیم؟

آنچه بسیار اهمیت دارد درک این نکته است که وقتی شروع به انجام یک فعالیت ورزشی می کنیم، یک احساس از انجام آن فعالیت ورزشی در ما به وجود می آید. احساس به وجود آمده بی ارتباط به علم و آگاهی های ما درباره آن ورزش است. البته این موضوع اهمیت دارد که باید یک اصول اولیه و ساده راجع به ورزش و تحرک را بدانیم اما احساسی که بعد از انجام آن ورزش برای ما به وجود می آید مختص به خودِ ماست. برخی از ورزش ها هستند که باید حداقل برای مدت زمان مشخصی ( بین سه تا شش ماه ) انجام شوند تا مهارتهای اولیه آن را یاد بگیریم و در کنار آن با سنجش احساسات ناشی از آن تحرک و درک مهارت، تصمیم بهتری برای ادامه یا عدم ادامه آن فعالیت گرفته شود.

 

اما حالا برای شروع چه باید کرد؟

 

این مطلب را بخوانید :  قانون کنترل ذهن

۱- آماده کردن ذهن

 

 

به خاطر دارم هنگامی که خردسال بودم، علاقه زیادی به وزنه برداری داشتم. وقتی ۱۶ ساله شدم وزنم به بیش از ۱۸۰ کیلوگرم رسیده بود. به پیشنهاد یکی از دوستان خانوادگی مان برای کم کردن وزن به باشگاه بدنسازی رفتم و کار با وزنه را آغاز کردم. وقتی برای مسابقه دادن در رشته وزنه برداری به من پیشنهادی شد خیلی خوشحال شدم اما وقتی وارد حیطه وزنه برداری شدم متوجه موضوعی مهم شدم. موضوعی که تا کنون به آن بی توجه بودم. آن موضوع آماده کردن ذهن قبل از انجام یک حرکت بود. برای اینکه بخواهید از تکنیک آماده کردن ذهن قبل از انجام حرکات ورزشی بهره ببرید، می بایست حتما تصویر سازی قوی در ذهن تان به وجود آورید.

 

تصویر سازی در ذهن، مهارتی است که احتیاج به تمرینات ذهنی دارد. شما با دیدن عکس های مختلف از مناظر دیدنی یا از فیلم و عکس های ورزشی می توانید یک تصویر سازی فوق العاده قوی در ذهن تان به وجود آورید.

 

 

۲ – شناخت فیزیک بدنی

 

اواسط خرداد ماه بود که یک تماس تلفنی مرا متعجب کرد. وقتی تلفن همراهم را پاسخ دادم، یکی از دوستانم بود که سوالی عجیب پرسید. بعد از کمی خوش و بش دوست عزیزم درخواستی کرد. وی در درخواستش عنوان کرد که برای یکی از دوستان خانوادگی شان برنامه ای ورزشی بنویسم. هدف آن فرد افزایش حجم عضلانی بود. بعد از برقراری ارتباط با فردی که قرار بود برایش یک برنامه ورزشی آماده کنم، از او خواستم سوابق خود در زمینه ورزش را عنوان کند تا بتوانم کمک بیشتری به او بکنم. وی این نکته را عنوان کرد که برای اینکه وزنش زیاد شود، طبق گفته های دوست صمیمی اش اقدام به دویدن می کند! وی هر روز ضعیف تر می شود و عضلات کوچکش ضعیف تر می شوند.

شناخت ناکافی از اندام های مان برای ما بسیار گران تمام می شود. وقتی نمی دانیم نسبت به جثه و هدفی که داریم می بایست چگونه اقدام کنیم، احتمال اینکه به مشکلات جسمانی و به دنبال آن مشکلات روحی دچار شویم زیاد می شود. هیچگاه نظرات ناآگاه را در زندگی تان پیگیری نکنید زیرا برایتان دردسر ایجاد می کند.

 

 

این مطلب را بخوانید :  سیستم عامل لاغری

۳ – از کم شروع کنید

 

کودکی که روی پاهایش می ایستد، معنی خستگی را خیلی خوب می داند! کودک تلاش کرده تا سرپاهایش بایستد. بنابراین هنگامی که خسته می شود می نشیند. کودک پله به پله برای ایستادن روی دو پای خود تلاش می کند. برای اینکه مثل کودک صحیح رفتار کنید، از کم شروع کنید. از کم شروع کردن یعنی اینکه برای شروع لازم نیست روزانه ۶۰ دقیقه ورزش کنید. اگر برای شما فعالیت ۶۰ دقیقه ای سخت و یا خسته کننده است از روزی ۲۰ دقیقه شروع کنید. به آهستگی به مدت زمان آن بیفزایید تا بدن شما به شرایط جدید راحت تر عادت کند.

 

۴ – قانون همه یا هیچ را کنار بگذارید

 

با گذشت نزدیک به ۳ دهه از زندگیم حالا به این نتیجه رسیده ام که بسیاری از مردم از قانون همه یا هیچ بهره می برند. این قانون در انجام فعالیت های ورزشی نیز برای بسیاری از انسانها حکم فرمایی می کند! در این همه سال انسانهای زیادی را دیده ام که وقتی برای شروع یک فعالیت ورزشی وقت صرف می کردند، از قسمتهای مهم زندگی شان دور می شدند. مثلا برای اینکه خستگی ورزش توانایی آنها را برای انجام فعالیت های دیگر کاهش می داد، به یک فعالیت ورزشی می چسبیدند و یا آن فعالیت را به طور کامل کنار می گذاشتند! یا اینکه به این دلیل که وقت کم می آوردند ورزش کردن را رها می کردند!

در زمانه ای زندگی می کنیم که در کشورهای پیشرفته جهان افراد برای انجام کارهای روزانه خود در کنار شغلی که دارند، زمان مفیدی برای انجام تحرک در روز در نظر می گیرند. در کشور ما به دلیل اینکه بیش از ۵۰% افراد شغل هایی دارند که می توانند با بالا بردن بازده کاری و کاهش وقتی که برای آن شغل می گذارند، وقت بیشتری برای تحرک در نظر بگیرند، اما با این حال متاسفانه افراد با بهانه های مختلف باعث می شوند که به جای در نظر گرفتن وقت کوتاهی برای تحرک، عمر عزیز خود را بدون تحرک دادن بدنشان بگذرانند.

تحقیقاتی که دانشمندان علوم انسانی بر روی مدیریت زمان کارمندان، کارگران و افراد شاغل در بازار انجام دادند، نشان داد که بیش از ۶۵% افرادی که ادعا می کنند وقت کافی برای انجام فعالیت های ورزشی و تندرستی ندارند، بیش از ۴ ساعت در روز را به کارهایی غیر مهم مثل تلفنی صحبت کردن، بازی با تلفن همراه هوشمند و دیدن تلویزیون می پردازند! کافیست تنها ¼ این وقت را برای تحرک در نظر گرفت تا بعد از یکسال در آیینه یک انسان با شمایل جدید ظاهر شود!

 

این مطلب را بخوانید :  5 نکته که باید مغز گرسنه برای کنترل اشتها بداند

۵- ای بابا کی حال داره !!!

 

مطلبی که برای انجام هر کاری این را می شنوم! یادم می آید وقتی تصمیم گرفتم وب سایتم را که شما در حال مطالعه این مقاله در آن هستید راه اندازی کنم، یکی از دوستانم این مطلب را مطرح کرد که ” ببین این عالیه که می خوای سایت بزنیا، اما حوصله می خواد من که حال ندارم!” وقتی این مطلب را شنیدم کمی برایم عجیب بود زیرا دوست عزیزم طی یک سالی که از تصمیم تا اجرای وب سایتم طول کشیده و حالا بیش از ۱۰۰۰۰ نفر در سایت عضو هستند، هنوز در گوشی خود به دنبال کشف جهان خویش است! هفته گذشته از او سوالی پرسیدم.پرسیدم که طی یکسال اخیر حالا روزانه سایتم بیش از ۴۰ هزار بازدید کننده دارد اما تو در این یکسال چه کردی؟!
بنده خدا مات و مبهوت مرا نگاه می کرد.گفت ” هیچی. هیچ فرقی نکرده زندگیم” گویا از زندگی غیر فعالش لذت می برد!

کاری که روزانه انجام می دهم این است که تنها یک ساعت برای بهینه کردن سایتم وقت بگذارم. یک ساعت به تحرک های مورد علاقه ام بپردازم. اینها بعد از یکسال مرا فوق العاده موفق می کند زیرا ۳۶۵ ساعت وقت گذاشته ام تا به هدفم برسم! یعنی ۳۶۵ ساعت کمتر موبایل بازی کرده ام! پس این تصور را نکنید که حال و حوصله اش را ندارید زیرا شما بسیار بیشتر از آنکه تصور کنید برای چیزی وقت می گذارید که کمترین ارزش را در زندگی تان ایجاد خواهد کرد!

 

 

Untitled-1e

نازدونه|مدل لباس ,مدل مو,فال – پورتال تفریحی و سرگرمی

۸ نظر

۸ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 • فریبا گفت:

  سلام،در مورد اتلاف وقت و استفاده ناصحیح از زمان کاملا با شما موافقم.درضمن سایت خیلی خوبی دارید،بهتون تبریک میگم

  • sina sharifzadeh گفت:

   از اینکه توانسته ایم به شما کمک کنیم خوشحالیم.

   می کوشیم به بهترین شکل مطالب را در اختیار افراد قرار دهیم

 • Homa گفت:

  سلام
  کاملا با مطالب فوق موافقم چون خودم یکی از این افراد هستم.
  البته گاهی اوقات به خودم میام ولی بیشتر از دوهفته طول نمیکشه و دوباره به همون روش غلط ادامه میدهم.
  از زحمات شما سپاسگزارم

  • sina sharifzadeh گفت:

   اینکه شما به هدفی که مشخص کرده اید پایبند نیستید دلایل متفاوتی دارد. یکی از این دلایل این است که شما هدفی را در ذهن ترسیم کرده اید که برای رسیدن به آن برنامه ریزی صحیح و لازم وجود ندارد! در دوره های آموزشی و همایش رکورد داران لاغری، ما راجع به نقاطی از ذهن که تسلطی بر آنها نداریم سخن گفتیم و آموخته ایم چگونه گام بردارید تا به موفقیت پایدار برسید.

 • آزاده گفت:

  سلام آقای شریف زاده واقعا حرفتون درسته من خودم به خاطر دیدن فیلم وقتمو حدر میدادم الان یک سال که این کارو میکنم امروز با خوندن این مقاله به خودم امدم مطالبتون عالیه متشکرم

 • هما گفت:

  چقدر متاسفم و چقدر افسوس میخورم وقتی میبینم از سا ۷۴ خیلیها با اقای شریف زاده اشنا شده اند و من تازه ایشان را شناختم و فقط کتابهارو خریدم و دارم سعی میکنم و خدارو شکر انقدر مطالب نو و جدیده که کلی تآثیر داره منکه هزار بار شکر میکنم که جناب شریف زاده بزرگوار سرراهم قرار گرفتند و من از دانش ایشون بهره میبرم ممنون که هستید

 • هما گفت:

  انقدر مطالب تازه و نو هستند که با رعایت کردنشون کلی زندگی هدم تغییر میکنه

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper