اختلال در چربی سوزی و نحوه سوخت چربی در ورزش
اختلال در چربی سوزی و نحوه سوخت چربی در ورزش

 

 

شرایطی در بدن وجود دارد که توانایی شما را در سوزاندن چربی کاهش می دهد.هنگامی که اسیدهای چرب وارد عضله می شوند، نیاز دارند تا برای سوخت وارد میتوکندری شوند. در تمرینات ورزشی با شدت بالا ( بی هوازی)  این اسیدها از ورود به میتوکندری ( موتور سوخت و ساز سلول ) سرباز می زنند، به عنوان مثال شما بلیطی را برای تماشای یک مسابقه فوتبال دارید، شاید بتوانید وارد ورزشگاه شوید اما اگر بلیط نداشته باشید حق ورود به آن منطقه را نخواهید داشت. هنوز علت خارج ماندن اسیدهای چرب از میتوکندری مشخص نیست اما در تمرین های ورزشی با شدت بالا، کربوهیدرات ها به جای چربی می سوزند.مواد دیگری نیز از آزادسازی  چربی از بافت های چربی جلوگیری می کنند.

 

۱- اسید لاکتیک

 

اسید لاکتیک یکی از فراورده‌های تغییر ماهیت قندها در سلول های انسان است. ازدیاد بیش از اندازه این ترکیب در سلول ها ( بافت های ) ماهیچه‌ای سبب گرفتگی و درد ماهیچه ها می‌شود. همچنین اسید لاکتیک در فعالیت های بدون اکسیژن نقش بازی می کند. مثلا فعالیتی که کمتر از ۳ دقیقه طول بکشد و فشار زیادی بر روی عضلات وارد کند. مثلا جا به جا کردن وزنه ها یا دویدن سرعتی از این نمونه فعالیت ها هستند. اسید لاکتیک آزادسازی اسیدهای چرب از بافت های چربی را مختل می کنند و تری گلیسیریدها را از تجزیه شدن در عضلات محروم می سازند.

 

این مطلب را بخوانید :  رژیم غذایی یویو چیست و با بدن تان چه می کند؟

۲ – کتون ها 

 

کتون ها یکی از محصولات سوخت چربی در بدن هستند. معمولا این مواد در فقدان کربوهیدرات ها و تجزیه چربی در بدن به وجود می آیند. در صورت نبود قند به اندازه کافی در بدن، کتون ها جایگزینی برای سوخت قند در بدن می شوند. البته بسیاری از دانشمندان وجود زیاد کتون در بدن برای بلند مدت را نشانه های بیماری ( مثل بیماران دیابتی ) به حساب می آورند. وجود کتون که خود از محصولات سوخت چربی در بدن است نیز می تواند سوخت و ساز چربی را در هنگام فعالیت ها به تعویق بی اندازد. بنابراین وجود مقادیر زیادی از کتون ها نیز  آزادسازی اسیدهای چرب از بافت های چربی را مختل می کنند و تری گلیسیریدها را از تجزیه شدن در عضلات محروم می سازند.

 

این مقاله را از دست ندهید : چاق قندون به دست

 

۳ – انسولین

 

 انسولین که یکی از مهمترین هورمون های بدن انسان است چیزی است که وجودش می تواند ضربه بدی به چربی سوزی بزند.انسولین با اثر بر سلول‌های کبد باعث می‌شود این سلول‌ها با گرفتن قند از خون و ذخیرهٔ آن به صورت گلیکوژن ( قند ذخیره در ماهیچه ها و کبد ) قند خون را کاهش دهند و با تجمع گلیکوژن در سلول‌های ماهیچهای -به عنوان یک منبع سوخت، انرژی را افزایش دهد. مصرف هر چه بیشتر مواد قندی باعث می شود انسولین بیشتری ترشح شود. بنابراین انسولین نیز آزادسازی اسیدهای چرب از بافت های چربی را مختل می کنند و تری گلیسیریدها را از تجزیه شدن در عضلات محروم می سازند.

 

این مطلب را بخوانید :  5 روش کنترل خوردن هیجانی

telegramradio

چگونه چربی در خلال تمرین مورد استفاده قرار می گیرد ؟

 

تا اینجا مشخص شد چربی ها سوخت عضلات را در تمرینات با شدت پایین تامین می کنند و این عمل تا جایی که کربوهیدرات ها شروع به سوختن کنند ادامه می یابد. چه نقطه ای، نقطه ی حداکثر سوختن چربی است؟ آیا می توانیم عضلات خود را قادر به سوختن چربی بعد از آن که نقطه بکنیم؟ آیا سوختن چربی عملکرد را بهبود می بخشد؟ با هم نگاهی به این موضوع می اندازیم.

 

همانطور  که می دانید وقتی شما در جایی نشسته اید و کار خاصی انجام نمی دهید، عضلات شما در حال سوزاندن چربی ها هستند، اما از طرفی چون نشستن در یک جا انرژی زیادی نمی خواهد پس بدن هم مقدار کمی انرژی می سوزاند. در بدن شما با آغاز تمرین های ورزشی نیاز به انرژی افزایش پیدا می کند و انرژی اضافی مورد نیاز عضلات توسط کربوهیدرات ها و چربی ها تامین می شود.

 

این مقاله را از دست ندهید : در روز چند وعده بخوریم بهتره؟

 

زمانی که شدت تمرین بالا می رود، نقطه ای وجود دارد که این نسبت عوض می شود و بدن نسبت به سوزاندن چربی، کربوهیدرات بیشتری می سوزاند. در مورد شدت تمرین از عبارت Vo2max استفاده می کنیم تا مقدار اکسیژنی که یک فرد قادر به استفاده از آن است را نشان دهیم.یک راه تعریف شدت تمرین، محاسبه آن بر حسب درصدی از vo2 است .بالاترین شدت در یک تمرین هوازی ۱۰۰% vo2max می باشد. زمانی که در آستانه هوازی خود فعالیت می کنید تنفس دارید و از اکسیژن استفاده می کنید، اما زمانی که از آستانه ی هوازی بالاتر روید به آستانه ی بی هوازی می رسید.با این وجود، در این نقطه، اکسیژنی که شما تنفس می کنید برای سوزاندن کربوهیدرات ( سوخت مورد نیاز چنین فشار یا شدتی )به کار نمی رود.هنگامی که عضلات منقبض می شوند، هورمون اپی نفرین آزاد می شود که این عمل باعث می شود سلول های چربی، اسیدهای چربی بیشتری را به جریان خون بفرستند.در تمرینات با شدت پایین (۲۵%vo2max )، عضلات بیشتر انرژی مورد نیاز خود را از اسیدهای چرب موجود در جریان خون به دست می آورند.هنگامی که شدت تمرین بالا می رود، به علت سرعت پایین آزادسازی اسیدهای چرب از بافت های چربی، عضلات اکثر انرژی خود را ازکربوهیدرات ها به دست می آورند.در فعالیت های هوازی با شدت بالا سوخت چربی کاهش پیدا می کند.

 

این مطلب را بخوانید :  8 علت افزایش وزن غیر عمدی

telegramradio

۸ نظر

۸ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 • Sanaz گفت:

  من درست متوجه نشدم منظورتون اینه که در ورزش های هوازی مثل زومبا یا ایروبیک چون شدتشون زیاده چربی نمیسوزه؟؟

 • پویا گفت:

  من فک میکنم جابه جا گفتید چون تا جایی که بوده تمریناته بی هوازی چربی بیش تری میسوزونه من الان یکماهو نیمه شروع به کاهش وزن کردم بیش تره تمریناتم بی هوازی بوده و خداروشکر تو این یک ماهو نیم ۱۵ کیلو سوزوندم

  • sina sharifzadeh گفت:

   بهتره علاوه بر مطالعه مقاله کمی از استدلال های ذهنی استفاده کنید و حتما فیزیولوژی و سازگاری ورزش در ماه های اول تمرین را در نظر بگیرید.به طور معمول کاهش استراحت بین هر ست و در زمان شروع برنامه های بدنسازی بحث چربی سوزی یا عدم چربی سوزی مطرح نمی شود. از نظر علمی در هر وزنی باشید سوزاندن ۱۵ کیلو طی ۴۵ روز تمرین نشان دهنده کاهش وزن چربی به تنهایی نیست و مطمئنا طی این دوره علاوه بر مقداری چربی میزان نسبتا زیادی حجم عضلانی از دست داده اید بنابراین گول ترازو را نخورید.علاوه بر این لطفا بادی آنالیز بگیرید تا متوجه نوشته های علمی ما شوید.متن مقاله از جدیدترین مقالات روز دنیا استخراج شده است.

 • علیرضا گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  آقا من یک سالی هست که بدنسازی میکنم و بدنم عضلانی شده
  بدنم لاغر ماننده آدم خیلی لاغری بودم ولی یکم شکم داشتم الان اون دو تیکه بالاش در اومده بیرون تیکه پایینی مونده (طی این یک سال اینقدر پیشرفت داشتم که دو تیکه اومده بیرون)
  الان چه نوع تمرینی انجام بدم که سریع شکمم آب بشه
  فقط من نمیتونم رژیم بگیرم چون بقیه عضلاتم آب میشن
  آیا میشه بدون رژیم و با ورزش هوازی یکی دو ماهه ۶ تیکش کنم؟
  تورو خدا جواب بدین

  • sina sharifzadeh گفت:

   سلام علیرضا

   این دیدگاه که رژیم غذایی باعث کاهش سایز عضلات می شود دیدگاهی اشتباه است و این دیدگاه به این دلیل به وجود آمده است که احتما در گذشته رژیم اشتباهی گرفته اید یا مربی تان اطلاعات خوبی درباره رژیم های دوران کات در اختیار شما نگذاشته است.

   شما می توانید بدون رژیم گرفتن این کار را انجام دهید اما باید راجع به تغذیه آموزش ببینید.به شما دوره پیشرفته جزیره کاهش وزن را پیشنهاد می کنیم.

 • ترانه گفت:

  سلام خسته نباشید
  من توى سایت هاى خارجى مشابه حرف شما رو خواندن بودم
  توى مقاله اى که خوندم گفته بودن که براى لاغر شدن پاها (منظورم از لاغر skinny هست (نه چربى نه عضله)) بجاى دویدن ، راه رفتن خیلى بهتره ولى از طرفى هم موقع انجام تمریانات با شدت بالا بدن کالرى بیشترى میسوزونه
  من قد بلند هستم و چربى نسبتا کمى در پاهام دارم و زیر ۶٠ کیلو هستم ولى میخوام پاهاى خیلى خیلى باریکى داشته باشم
  به نظرتون درسته که راه رفتن با اینکه زمان طولانى ترى میگیره تا نتیجه بده از دویدن براى من بهتر باشه ؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper