چشمانِ مَنِ چاق!
چشمانِ مَنِ چاق!

 

 

چشمانِ مَنِ چاق!

 

شاید همیشه درگیری ذهنی با این نکته نداشته باشید، چرا در کاری که می خواهید انجام دهید شکست می خورید! اما در اغلب اوقات چنین تصور می شود  ما انسانهایی هستیم که در زمینه سلامت و تناسب اندام به نتیجه ای که می خواستیم نرسیده ایم. دیدگاه هر انسانی از موفقیت و موفق شدن در هر هدفی بستگی به این نکته دارد که چه تعریفی از موفقیت داشته باشد. مثلا در زمینه تناسب اندام، یک فرد که هیچگاه چاق نبوده و هم اکنون سالهاست ورزش می کند، دیدگاهی کاملا متفاوت از فردی دارد که چاق است و هیچگاه دست به فعالیتی نزده است. این نکته هم از نظر نوع سبک زندگی مورد بحث قرار می گیرد و هم از نظر نوع و شیوه بدنی مورد بررسی قرار می گیرد.

 

 

خوب. موضوع صحبت ما در این مقاله راجع به نوع نگرش برای رسیدن به اهداف است. مسئله رسیدن به هدف، مخصوصا در دوران کاهش وزن یک مسئله فوق العاده مهم است. مخصوصا اگر میزان کمی از راه باقی مانده باشد. تصور کنید از ۳۰ کیلو گرم اضافه وزنتان ۲۰ کیلو گرم آن را کاهش داده اید و تنها ۱۰ کیلو گرم از مابقی اضافه وزن تان مانده و حسابی باید تلاش کنید تا بقیه آن وزن اضاف کم شود.

 

تقریبا نزدیک به دو سال پیش بود که خانم امیلی بالکتس که یک عصب شناس و روانشناس می باشد عنوان کردند، انسانهای مختلف بسته به شرایط یکسانی که در آن قرار دارند کارهای مختلفی انجام می دهند. خوب این نکته ای بود که بسیاری از بزرگان روانشناسی در دنیا به آن اشاره کرده اند اما نکته مهم اینجاست که به ما کمک می کند. خانم امیلی بالکتس درباره افرادی تحقیق می کنند که به دنبال بهبود سلامتی، بهبود عملکرد و در آخر بهبود وضع جسمانی و کاهش وزن خودشان هستند.

 

این مطلب را بخوانید :  5 نکته اساسی برای کاهش و درمان سلولیت

خانم بالکتس بعد از سالها آزمایش و تحقیق این نکته را بیان کردند، تصویری که یک فرد چاق می بیند با تصویری که یک فرد لاغر می بیند کاملا متفاوت است. شاید این برای ما کمی عجیب باشد. یعنی یک فرد چاق چیز دیگری می بیند؟! خیر بهترین توضیح در ادامه این است که افراد با اضافه وزن، اشیائی که با آنها کارهایشان را انجام می دهند به اندازه متفاوتی می بینند!

 

 

این اتفاق دقیقا چیزی است که می تواند بر روی انتخاب یک فرد چاق تاثیر بگذارد. اتفاقی که آن را به نام چشم ذهن نام گذاری کرده اند. تحقیقات خانم بالکتس تنها بر روی این افراد نبود و تفکیک آن فوق العاده بیشتر شد. مثلا خانم محقق بر روی ۲ گروه آزمایشهایی انجام داد که در حال کاهش وزن بودند. گروه اول گروهی بود که طبق عادت و یا از روی جدول های از پیش تنظیم شده کالری ها را می شمردند. و گروه دوم که حین خوردن چه در حال رژیم گرفتن و یا خارج از آن به هیچ وجه کالری ها را نمی شمرند. اما در ادامه نتایجی که از رفتار این دو گروه و دیدگاه آنها نسبت به رفتار خوردن به دست آمد بسیار جالب بود.

 

نتایج جالب

 

خانم بالکتس این نکته را عنوان کردند که طبق تحقیقاتی که بر روی افراد چاق در شرایط مختلف انجام داده اند به این یافته رسیده اند که، افراد با اضافه وزن که کالری ها را می شمارند، مواد غذایی را بزرگتر، خوشرنگ تر و وسوسه برانگیزتر از افراد عادی می بینند. اینگونه احتمال اینکه شکست بخورند بیشتر از افرادی است که کالری ها را نمی شمارند. افراد چاقی که کالری غذا را نمی شمارند مواد غذایی را با رنگ و اندازه طبیعی می بینند.

 

چشم ذهن به این مفهوم است که شما تفسیری از شرایط و اعمال خودتان دارید که می تواند با حقیقت در تضاد باشد. مثل افرادی که هر بار رژیم غذایی می گیرند و به این نکته اذعان می کنند که این دفعه با دفعات دیگر فرق دارد و یک عمل یکسان را انجام می دهند. عجیب اینکه تمایل دارند نتیجه جدیدی بگیرند. بگذریم!

 

این مطلب را بخوانید :  3 ورزش برای سفت کردن و فرم دادن بازوها

آنچه بیشتر باعث شد که خانم بالکتس در تحقیقاتش به دیگران عرضه کند، نسبت قطر چربی دور کمر با میزان باقی مانده از راه برای رسیدن به هدف بود! اگر بخواهم جمله قبل را ساده سازی کنم یعنی اینکه در یک بررسی بر روی افراد متوجه شدند چربی دور شکم و پهلوها با نسبت سنجش برای زحمتی که افراد باید بکشند در ارتباط است.

 gifghh[1]

مثلا فردی که ۵۰ کیلو گرم اضافه وزن دارد مسیر کاهش وزن را تیره تر از فردی می بیند که ۳۵ کیلو گرم اضافه وزن دارد. منظور از تیرگی در مسیر کاهش وزن یعنی اینکه چشم ذهن یک فرد چاقتر اهداف کاهش وزن را خیلی دورتر از توان خود می بیند. این شاید از نظر شما عجیب باشد اما حقیقت این نکته را نشان می دهد که نسبت قطر کمر به مفصل ران تعیین کننده نوع نگرش افراد در زمینه دور یا نزدیک بودن هدف است.

 

خانم بالکتس از افرادی که دچار چاقی بودند خواست تا در یک مسابقه پیاده روی شرکت کنند. چاقی افراد شرکت کننده در اندازه های مختلفی بود. افرادی که اضافه وزن بیشتری نسبت به دیگر افراد داشتند هدف مورد نظر ( خط پایان ) را بسیار دورتر از اندازه حقیقی می دانستند! مثلا اگر خط پایان مسابقه در ۳۵۰ متری از جایی بود که افراد در محل مسابقه بودند، افراد چاقتر می پنداشتند که باید بیش از ۵۵۰ متر مسافت طی کنند تا به خط پایان برسند. افرادی که جثه مناسبتری داشتند و فکر می کردند وزن شان بالا نیست، انگیزه بیشتری برای تحرک داشتند و خط پایان را به خود کاملا نزدیک تر می دیدند.

 

وقتی برای انجام دادن کاری که باید با یک برنامه ریزی قبلی انجام شود مثل در نظر گرفتن زمانی برای فعالیت در روز شما جزء کدامیک از افراد هستید؟ آیا مسیر را دورتر از حالت واقعی می بینید؟ آیا هدف دست نیافتنی است؟

آیا شما حین خوردن آنقدر به شمارش کالری ها وسواس دارید که احساس ناخوشایندی سراغ تان می آید؟ آیا دوست دارید همه چیز را تحت کنترل خودتان در بیاورید؟ این مقاله آموزشی قسمتی تکمیلی دارد که به زودی بر روی وب سایت قرار خواهد گرفت.

 

این مطلب را بخوانید :  اشتها و رازهایش

نظرات تان را زیر همین مقاله و در قسمت مقالات با ما در میان بگذارید.

 

این مقاله توسط وب سایت سینا شریف زاده تهیه شده است. برای استفاده مطالب مقالات وب سایت سینا شریف زاده می بایست قوانین تالیف را رعایت کرده و حتما از مدیر این وب سایت اجازه کتبی بگیرید. 

 

برای برقراری با ما به می توانید به ما ایمیل بزنید.

آدرس ایمیل : Lagharsham@gmail.com

 

اگر تمایل دارید مقالات بیشتری مطالعه کنید اینجا کلیک کنید.

 

جزیره

يك نظر

یک دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

  • شیوا51 گفت:

    ممنون.مثل همیشه عالی بود.نکته دقیقی را موردمطالعه قراردادند.من سالها راههای ریادی راامتحان کردم وهربارفکر سخت بودن راه ونرسیدن به هدفم من را ازادامه را بازداشت.
    نکته کلیدی در تصور کردنه که قبلا انجام نداده بودم و باانجام تمرینتات جزیره کاهش وزن به طرز عجیبی قدرت انجام کارهایی را که دوست نداشتم ویا کارهایی راکه قبلا فکرمیکردم ازتوان من خارجه را بدون هیچ ترسی تاآخرنجام میدم وازاین بابت فوفالعاده هیجان زده هستم.
    بازهم ممنونم ازحسن انتخاب شما درباره موضوعات کلیدی. که به مخاطبان خود هدیه میدهید.
    کاهش وزن تنها یکی ازچندین دستاورد ارزشمند این آموزشهاست.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

مقالات

در شبکه های اجتماعی با ما باشید

در تلگرام و اینستاگرام رادیو لاغری را جستجو کنید

ثبت نام دوره آموزشی

ایمیل تان را اینجا وارد کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید

advertisement
JoomShaper